EN

12.06.2024, 12:22 Wersja do druku

Kraków. „Album rodzinny”. Dzieło Jerzego Kornowicza i Michała Rusinka dla małych i dużych

Wspólna gra w pamięć, dzięki której na bardzo zwyczajną rodzinę można spojrzeć z niezwyczajnej perspektywy. ALBUM RODZINNY – dzieło Jerzego Kornowicza do libretta Michała Rusinka to kolejna w tym roku premiera wydawnictwa ANAKLASIS. Tym razem marka fonograficzna poszerza grono swoich odbiorców o najmłodszych słuchaczy.

fot. mat. wydawcy

Premiera płyty 21 czerwca.

Pamięć ożywia obraz. Zawarte w rodzinnych albumach zdjęcia, dokumentujące ważne dla nas wydarzenia, zaklęte w kadrach chwile oraz portrety najbliższych przywołują wspomnienia, rodzą refleksje i przywracają do życia to, co minione. Jednocześnie też odkrywają to, co zapomniane, a nieraz ciekawe i zabawne.

„Postanowiłem na kilka tygodni zdziecinnieć i napisać wierszyki oparte dość swobodnie na życiorysach członków mojej rodziny” – wyjawił swój plan Michał Rusinek, na co dzień zupełnie dorosły literaturoznawca, tłumacz i pisarz. – „Wydaje mi się, że mam przodków dość zwyczajnych. Ale i jestem przekonany, że nawet na bardzo zwyczajną rodzinę można spojrzeć z niezwyczajnej perspektywy: w każdym z nas tkwi jakieś dziwactwo, każdy z nas ma w życiorysie jakąś przygodę, o każdym można opowiedzieć jakąś anegdotę”.

Anegdota do anegdoty i uzbierało się libretto opery, do której muzykę napisał Jerzy Kornowicz. Znowu: artysta nad wyraz poważny – kompozytor, pianista improwizator, pedagog i działacz muzyczny, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Dał się jednak poprowadzić słowom Rusinka w beztroską, magiczną krainę dzieciństwa. „To czas, kiedy przebywamy w kilku światach naraz – pewnie najmniej w tym realnym, bo nie mamy o nim pojęcia” – mówi kompozytor ALBUMU RODZINNEGO, doskonale oddającego ten stan. W nagraniu udział wzięli Ewa Biegas – wybitna interpretatorka twórczości kompozytorów polskich i Jan Jakub Monowid – artysta szczególnie wszechstronny, który wykonuje zarówno muzykę dawną, jak i najnowszą. Solistom towarzyszy AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia.

Wysłuchanie opery Kornowicza i Rusinka zachęca do zajrzenia do własnego albumu rodzinnego, by nie tylko przyjrzeć się swojemu drzewu genealogicznemu, ale również by odnaleźć wiele często zabawnych, ale i nierzadko dramatycznych historii, o których warto pamiętać. ALBUM RODZINNY (ANA 031) poda też prosty i interesujący sposób na poruszenie z dziećmi trudnych i złożonych tematów, jak np. tożsamość, różnice płciowe czy kulturowe.

Opera (dla dzieci, ale nie tylko) po raz pierwszy została wystawiona 11 marca 2023 roku w Katowicach, na Festiwalu Prawykonań NOSPR. Pod koniec tego samego roku, w ukraińskim przekładzie, trafiła do Kijowa i Lwowa, gdzie spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem.

Album z rejestracją dzieła oraz bogatymi ilustracjami Joanny Rusinek trafi do sprzedaży 21 czerwca 2024. Płyta będzie dostępna na CD w księgarni PWM, w najlepszych sklepach muzycznych, na wirtualnych półkach sieci empik oraz w serwisach streamingowych.

Patroni medialni: TVP Kultura, Program 2 Polskiego Radia, Culture.pl

Partner: Ruch Muzyczny

ANAKLASIS

A DIVISION OF

PWM EDITION

www.anaklasis.pl

www.facebook.com/anaklasisrecords

www.instagram.com/anaklasis

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od 1945 roku specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów. Jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy, w 2019 roku PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca „Ruchu Muzycznego” Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. Natomiast gromadzone od początku działalności w archiwach Instytucji zasoby udostępniane są w Polskiej Bibliotece Muzycznej – cyfrowej bazie zbierającej niejednokrotnie unikatowe materiały nutowe i ikonograficzne. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej. W ramach projektu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej” Oficyna zabezpiecza dziedzictwo muzyczne czasu zaborów i prowadzi działania przybliżające twórczość i działalność artystyczną tamtych czasów m.in. w ramach Kursu Edytorstwa Muzycznego oraz najnowszej serii podcastów „DNA Muzyki Polskiej”. Więcej na www.pwm.com.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany