Niewielki teatr, zajmujący się przedstawieniami formy, jest dziś jedną z prężniej i intensywniej działających instytucji w regionie. Wszystko za sprawą Przestrzeni Sztuki – programu Instytutu Teatralnego, dzięki któremu artyści i zespoły bez stałego miejsca pracy twórczej mogą przygotowywać i prezentować swoje działania.
Ale Teatr Figur to nie tylko produkcja i prezentacja przedstawień w siedzibie własnej i w instytucjach partnerskich w Krakowie i całej Małopolsce, ale także warsztaty dla młodzieży, odbiorców ukraińskich, szkolenia dla instruktorek i instruktorów teatralnych, pedagogów, spotkania dla studentek i studentów scenografii, prace eksperymentalne dla niezrzeszonych aktorów i aktorek…
W tym miesiącu miała miejsce premiera „Materii Nomady” w reżyserii Aleksandry Błażejczyk – spektaklu współprodukowanego przez Teatr Figur i Muzeum Fotografii w Krakowie, inspirowanego twórczością fotografa Adama Karasia. W końcowej fazie prób premierę miał inny spektakl Teatru – „Inaczej” w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, w którym dyrektorka artystyczna Teatru Figur Dagmara Żabska, wprowadzała najmłodszych odbiorców w świat sztuki. Kilka dni później miały miejsce trzy pokazy „Huljet, huljet” – najsłynniejszego spektaklu cieniowego Teatru Figur, który przez lata zdobył uznanie międzynarodowej publiczności. Poetycka opowieść o życiu w krakowskim getcie, inspirowana zdjęciami i pamiętnikami z tamtego okresu, została zaprezentowana gościnnie w Aptece pod Orłem w ramach wydarzenia „Pamiętaj z nami” Trasy Pamięci Muzeum Krakowa.
Teatr Figur to nie tylko prezentacje w gościnnych przestrzeniach. W tym samym czasie w siedzibie Teatru na ul. Sławkowskiej 14 odbywają się warsztaty dla instruktorek i instruktorów teatralnych, w którym twórcy szkolą z zakresu tworzenia autorskich spektakli i włączania dzieci oraz młodzieży w proces twórczy. To dziedzina, w której Teatr – od lat prowadzący scenę dla najmłodszych Teatr Figurki, ma ogromne doświadczenie. Za chwile rozpoczyna się organizowany przez nich Festiwal Podskoki i Wykręty – jedyne w Krakowie międzynarodowy festiwal teatrów dla dzieci, prezentujący także przedstawienia dla najnajów. Dla dzieci, poza regularnymi przedstawieniami repertuarowymi, Teatr realizuje także Objazdowy Festiwal Teatrów Najmłodszych. Jesienią zaprezentuje spektakle – zaproszone z Polski oraz wybrane w konkursie – w Ciężkowicach, Psarach, Zatorze, Wadowicach i Lanckoronie.
Teatr Figur pełni więc rodzaj pieczy nad rozwojem teatru dla najmłodszych i teatru nieinstytucjonalnego w regionie. W Krakowie organizuje rezydencje artystyczno-społeczno, w ramach których wybrani w naborze artyści (Luna Sawka i Dominik Setlak) realizuję projekty z mieszkańcami w wybranych krakowskich dzielnicach. Rezydencja zakończy się publiczną prezentacją ich działań w listopadzie – w Nowej Hucie i w Podgórzu.
Co jeszcze jesienią przed nami? Aż trzy jesienne premiery teatralne, w tym „Party love” Aleksandry Barczyk i grupy teatralnej Zatrzymać Obrotówkę (premiera 8 listopada) zrealizowane z rozmów z mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, których motywem przewodnim jest… miłość. Pozostałe dwie produkcje są adresowane do najmłodszych (spektakle dla dzieci 1-3 lata oraz dla dzieci w wieku przedszkolnym) i zostały wyłonione w trybie konkursowym. W listopadzie możemy spodziewać się realizacji dwóch spektakli: „Pępuszek” Katarzyny Peplińskiej-Pietrzak oraz „Kapri i Ara” Magdaleny Młynarczyk.
Różnorodność i intensywność działań Teatru Figur sprawia, że instytucja wyrasta na jedną z wiodących jednostek aktywizujących życie teatralne w Krakowie i regionie. Co ważne, działania te pozwalają dotrzeć do szerokiego grona zainteresowanych twórczością teatralną, w tym autorskim teatrem niezależnym, teatrem dla dzieci i młodzieży oraz spektaklami formy. Ta ostatnia forma jest niezbyt często spotykana w teatrze dla dorosłych, a Teatr Figur jako jedyny profesjonalny teatr cieni w Polsce, ma w tym zakresie doświadczenie na poziomie międzynarodowym.
Informacje o wszystkich zapisach, naborach i pokazach będą na bieżąco udostępniane na stronie internetowej Teatru Figur: www.teatrfigur.pl oraz w mediach społecznościowych Teatru Figur Kraków i projektu Przestrzenie Sztuki Kraków.