27 lipca do księgarń trafi książka Aleksandry Szarłat pt. "SPATiF.
Przez kilka powojennych dekad Klub Aktora Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu był towarzyskim, kulturalnym i informacyjnym centrum stolicy. Artystom zapewniał poczucie bezpieczeństwa, a kulturze ciągłość, zwłaszcza dzięki wyjątkowym bywalcom pamiętającym jeszcze okres międzywojenny. O przekroczeniu progu SPATiF-u marzyli wszyscy: pisarze i tajniacy, członkowie KC i opozycjoniści, sportowcy, waluciarze i dziewczyny szukające szczęścia lub zarobku. Ale o tym, kto mógł wejść i dostąpić wtajemniczenia, decydował szatniarz Franio – człowiek instytucja.
Znajdujący się w samym sercu Warszawy klub, nieustannie inwigilowany przez bezpiekę, pozostawał wyspą wolności aż do stanu wojennego. Sam lokal działa do dziś, ale zmieniły się klimat i obyczaje. Po dawnym SPATiF-ie zostały jedynie legenda i mnóstwo anegdot z czasów, gdy za zamkniętymi drzwiami, skrywającymi nie zawsze piękne tajemnice, toczyło się intensywne życie. I ta historia – polskiego kina, teatru, estrady i literatury – barwnie opisana w książce Aleksandry Szarłat.
Aleksandra Szarłat – dziennikarka, autorka książek: Żuławski. Szaman (2019), Pierwsze damy III Rzeczpospolitej (2016), Celebryci z tamtych lat (2014), Prezenterki. Tele PRL (2012). Jako współautorka opublikowała także: Świat Andrzeja Fidyka (2017), Wnętrza gwiazd (2011), Nie chodź do parku w niedzielę (1982) i Bogowie naszej planety (1981).
Link do książki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/spatif
--