EN
15.01.2010 Wersja do druku

Kraj. Teatr 2010

Szperamy w archiwach, szperamy w pamięci, duszy i rodzinnych historiach. Rok 2010 rozpocznie się pod znakiem detalu, szczegółu, zapomnianych tekstów i mikrowydarzeń, w których mają odbijać się wielkie procesy, epoki, przemiany.
Roczniki 70', 80', które na początku zeszłego roku zawiązały sojusz, by uczynić swój głos bardziej słyszalny w kwestiach administracyjnych i systemowych, nie przestaną też przypominać o sobie na scenie. Chcą pokazać swoją perspektywę na lata transformacji i budować prywatne mitologie.

Już 16 stycznia w Starym Teatrze w Krakowie Michał Zadara i Paweł Demirski o tym, że "Utopia będzie zaraz", opowiedzą przez pryzmat "Ksiąg narodu polskiego" Mickiewicza, muzycznych aranżacji Jacka Budynia-Szymkiewicza i własnych wspomnień z lat 80. Dziecięce wyobrażenia o wielkim wspaniałym świecie Zachodu, który zaraz przyjdzie, wyzwoli i nauczy żyć kolorowo, mają odbijać nie tylko ducha czasów, ale też dominujące wówczas atmosferę i język (tak chętnie chwytany przez najmłodszych). W Starym Jan Klata spojrzy na lata poprzedzające ten przełom poprzez "Autobiografię Jacka Kuronia", a w Operze Narodowej w Warszawie Michał Zadara (tym razem w duecie z politologiem Danielem Przastkiem) "Oresteią" Iannisa Xenakisa (premiera 14 marca) powróci do mroków stanu wojennego. Powrotami do przeszłości będą także kolejne odsłony sezonu "Znamy, znamy" w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu - najmłodsi, często debiutujący reżyserzy wystawią m.in. lektu

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Teatr 2010

Źródło:

Materiał nadesłany

Gazeta Wyborcza online

Autor:

Joanna Derkaczew

Data:

15.01.2010