EN

3.04.2021, 09:25 Wersja do druku

Kraj. Prezydent złożył życzenia Andrzejowi Barańskiemu z okazji 80. urodzin

Kreując swoje obrazy, często nadaje im pan kameralną atmosferę, skupiając się na ukazaniu nielicznych najważniejszych postaci - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do reżysera Andrzeja Barańskiego z okazji 80. urodzin. Dzięki temu jest to kino głęboko humanistyczne, bo kieruje uwagę widzów na człowieka - dodał.

Tomasz Gzell/PAP

"Proszę przyjąć serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia w dniu Pańskich 80. urodzin. Z okazji jubileuszu chcę złożyć Panu wyrazy uznania i podziękować za całą Pańską wyjątkową twórczość" - napisał prezydent.

Wskazał, że pracy reżyserskiej Barańskiego "od początku niejako przyświeca Mironowskie przesłanie parę osób, mały czas, otwarcie wypowiedziane w tytule jednego z ostatnich jego filmów, ale tak celnie określające również wiele innych".

"Kreując swoje obrazy, często nadaje im Pan kameralną atmosferę, skupiając się na ukazaniu nielicznych najważniejszych postaci. Dzięki temu jest to kino głęboko humanistyczne, bo kieruje uwagę widzów na człowieka, jego przeżycia i pragnienia" - zwrócił uwagę prezydent.

Ocenił, że reżyser "doskonale portretuje codzienność prowincji, niespieszną, cichą i oddaloną od wielkich wydarzeń historii". "Wielu bohaterów Pańskich filmów doświadcza trudnych uczuć i życiowych losów. Towarzyszy im zwykle nostalgia, marzenia i dążenie do zmiany, zawiedzione nadzieje i poczucie niespełnienia. Razem mogłyby one tworzyć wrażenie goryczy i żalu, ale dzięki Pańskiemu lekkiemu dowcipowi i życzliwości nie przytłaczają odbiorcy, chociaż też nie pozostawiają wielu złudzeń" - głosi list prezydenta.

Jego zdaniem Barański jest również "mistrzem gier z konwencjami oraz człowiekiem o wspaniałej erudycji filmowej i literackiej". "Pańskie adaptacje prozy Stanisława Czycza, Marii Kuncewiczowej, Michała Choromańskiego wchodzą w fascynujący dialog z pierwowzorami, dając im nowe życie. Dla amatorów X muzy prawdziwą ucztą jest też chętnie podejmowana przez Pana zabawa formą dawnego kina i filmu historycznego. Za to wszystko chcę dziś wyrazić Panu wdzięczność w imieniu licznego grona wielbicieli Pańskiej twórczości" - napisał prezydent.

"Raz jeszcze gratulując jubileuszu, życzę Panu zdrowia, satysfakcji z osiągnięć, wielu kolejnych sukcesów i wszelkiej pomyślności" - dodał.

Andrzej Barański urodził się w 1941 w Pińczowie. Należy do najbardziej cenionych polskich reżyserów. Studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, a w 1973 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Jego filmem dyplomowym była etiuda "Księżyc". Początkowo zajmował się filmami oświatowymi w Wytwórni Filmów Oświatowych, później skupił się na fabule. Autor filmowych lirycznych obrazów polskiej prowincji znany jest z takich tytułów jak: "Nad rzeką, której nie ma" (1991), "Kawalerskie życie na obczyźnie" (1992), "Dwa księżyce" (1993), "Horror w Wesołych Bagniskach" (1995), "Dzień wielkiej ryby"(1996).

W 2020 roku otrzymał Platynowe lwy za całokształt twórczości na 45. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.


Źródło:

PAP