EN

19.09.2024, 14:13 Wersja do druku

Kraj. Premiera „Snu srebrnego Salomei" w TVP Kultura - 24 września

Już we wtorek zapraszamy na pierwszą premierową emisję spektaklu teatralnego w TVP Kultura w tym sezonie - poinformowano na Fb Teatru Telewizji. Pokazane zostanie przeniesienie spektaklu Piotra Cieplaka wg Juliusza Słowackiego pt. "Sen srebrny Salomei" z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

fot. Karol Budrewicz/mat. teatru

Przypomniano, że premiera teatralna spektaklu odbyła się w Legnicy 19 listopada 2022 r.

Jak wyjaśniono, "+Sen srebrny Salomei+ to wciągająca sztuka, pełna zwrotów akcji oraz niezwykłych i złożonych postaci". "Mimo że napisana prawie dwieście lat temu, pozostaje dla dzisiejszego widza wciąż żywa, ekscytująca i emocjonalnie angażująca. Udowadnia, że Słowacki był nie tylko wielkim poetą, ale także znakomitym obserwatorem i artystą teatru" - napisano o dramacie.

"Rzecz dzieje się w 1768 r. na ukraińskich terenach Rzeczypospolitej. Chłopi podnoszą bunt przeciwko polskim panom. W miastach, miasteczkach i dworach dochodzi do potwornych masakr, które są krwawo mszczone przez oddziały szlacheckie" - czytamy w informacji. Jak zaznaczono, "na tym tle Słowacki przedstawia poruszającą historię o miłości i zdradzie, zemście i walce o godność, zaskakująco nowocześnie łącząc tragizm z komizmem". "Wnikliwie i bez uprzedzeń przygląda się węzłowi gordyjskiemu polsko-ukraińskiej historii" - wyjaśniono w zapowiedzi spektaklu telewizyjnego.

Przedstawienie "Sen srebrny Salomei" w reżyserii Piotra Cieplaka z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy otrzymało jedną z dwóch równorzędnych nagród jury podczas 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / "Klasyka Żywa", "za szlachetny minimalizm, który umożliwił stworzenie przestrzeni dla słowa i ukazał powiązania między dramatem Juliusza Słowackiego i współczesnością". Nagrody aktorskie za role w tym spektaklu na opolskim festiwalu zdobyli: Magda Biegańska za rolę Panny Salomei Gruszczyńskiej, Gabriela Fabian za rolę Księżniczki Wiśniowieckiej, Bogdan Grzeszczak za rolę Pana Regimentarza Stempowskiego i Paweł Wolak za rolę Sawy (kozaka regimentarskiego).

"To jest nadzwyczajny tekst i mam takie poczucie, że odkryłem go sam dla siebie. Redakcja tekstu - która polegała nie na pisaniu go na nowo, ale na wprowadzeniu pewnych skrótów i modyfikacji - sprawiła, że on uzyskał, brzydko mówiąc, lifting. Mam absolutne poczucie, że w rezultacie to jest +100 proc. Słowackiego w Słowackim+ - mówił w 2023 r. w wywiadzie dla PAP Piotr Cieplak.

Reżyser zwrócił uwagę, że "+Sen srebrny Salomei+ jest zaskakujący". "Wydaje mi się, że to jedyny albo jeden z niewielu wybitnych tekstów w literaturze polskiej, w którym Ukrainiec jest podmiotem, a nie przedmiotem; nie mówi się o nim - tylko on jest w dramacie. Mówi, sądzi, działa" - wyjaśnił.

"Słowacki opisuje niezwykle dramatyczne skłębienie relacji polsko-ukraińskiej w sposób zupełnie nowy. Bardzo gorzko mówi o polskich panach, którzy rżną ukraińskich chłopów. Z kolei ukraińscy chłopi zabijają polskich panów" - ocenił Cieplak. "To dziś niezwykle ważny utwór, który traktuje o Polakach, polskiej historii i polskim myśleniu. Dlatego dziś, kiedy nasłuchujemy codziennie wiadomości z Ukrainy, sprzyjamy z wszystkich możliwych powodów Ukrainie - przypomnienie tej sztuki Słowackiego jest bardzo ważne" - podkreślił.

Reżyser zaznaczył, że "w zakończeniu dramatu Wernyhora - ukraiński prorok, wieszcz - powiada, że teraz odchodzę. Ale kiedyś jeszcze tu wrócę i moja lira zabrzmi. +Pryjde, pryjde, pryjde+ - to słowa Słowackiego, które obecnie brzmią wstrząsająco" - powiedział PAP Piotr Cieplak.

Reżyseria - Piotr Cieplak. Scenografię i kostiumy zaprojektował Andrzej Witkowski. Zdjęcia zrealizował Adam Sikora. Muzyka - Paweł Czepułkowski. Dźwięk zrealizował Artur Kuczkowski. Za montaż odpowiada Marek "Mulny" Mulica.

Występują: Bogdan Grzeszczak, Bartosz Bulanda, Mateusz Krzyk, Magda Biegańska, Gabriela Fabian, Zuza Motorniuk, Paweł Wolak, Tomasz Lulek, Jakub Stefaniak, Ewa Galusińska, Mariusz Sikorski i Łukasz Kucharzewski.

Premiera "Snu srebrnego Salomei" - 24 września o godz. 20 w TVP Kultura.

Źródło:

PAP