EN

4.07.2024, 16:00 Wersja do druku

Kraj. Polscy artyści i naukowcy tworzą immersyjny spektakl na portugalskich Azorach

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wygląda powrót astronautów po długiej misji w kosmosie? Instytut B61 zaprasza na fascynującą podróż w głąb tego doświadczenia dzięki spektaklowi immersyjnemu "Powrót". To niezwykłe wydarzenie odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej Arquipelago na Azorach, łącząc sztukę i naukę w niepowtarzalny sposób.

fot. mat. prasowe

Główny wątek spektaklu opowiada o powrocie astronautów na Ziemię po długiej misji w kosmosie. Po powrocie, astronauci trafiają do specjalnego ośrodka, gdzie przechodzą proces asymilacji – zarówno fizycznej, jak i kulturowej. Ten etap ich podróży, równie ważny jak sama misja kosmiczna, jest pełen wyzwań i niespodzianek. Widzowie będą mieli okazję śledzić emocjonujące momenty adaptacji astronautów do ziemskich warunków, ich zmagania z nową rzeczywistością oraz próby ponownego odnalezienia swojego miejsca w społeczeństwie.

"Powrót" to interdyscyplinarna produkcja, która angażuje zmysły i umysł widza, oferując nie tylko wizualne i dźwiękowe doznania, ale również intelektualne wyzwanie. Spektakl jest wynikiem rezydencji artystycznej Jana Świerkowskiego i Aleksandry Bednarz, którzy do współpracy zaprosili nie tylko artystów i artystki, ale również społeczność lokalną - tłumaczy języka migowego, bokserów i studentów. Integracja tych różnych środowisk tworzy niezwykle bogatą i zróżnicowaną przestrzeń artystyczną, podkreślającą wielowymiarowość procesu asymilacji.

Spektakl reżyserowany jest przez trójkę twórców: Jana Świerkowskiego, Aleksandrę Bednarz i Marię Joao Gouveia. Ich wspólna wizja łączy różnorodne perspektywy i talenty, tworząc niepowtarzalne doświadczenie artystyczne. “Powrót” będzie prezentowany w Centrum Sztuki Współczesnej Arquipelago, wyjątkowej instytucji, która wspiera nowoczesne formy wyrazu artystycznego. Lokalizacja ta, położona na malowniczej wyspie São Miguel na Azorach, dodaje dodatkowej warstwy magii i tajemniczości do całego doświadczenia.

Projekt realizowany jest przy wsparciu portugalskiego Ministerstwa Kultury DGE ARTES oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a produkcją zajmuje się Estudio 13 z Ponta Delgada. Dodatkowo, wydarzenie objęte jest patronatem Ambasady RP w Lizbonie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci.

Spektakl immersyjny “Powrót”
10-11 lipca 2024, godz. 21:00 i 22:00
Centrum Sztuki Współczesnej Arquipelago, Ribeira Grande, Azory

Zapraszamy do odkrywania tajemnic wszechświata razem z Instytutem B61!

***

Co to jest spektakl immersyjny?

Spektakl immersyjny to innowacyjna forma teatralna, która przenosi widzów do serca akcji, angażując ich w sposób znacznie głębszy niż tradycyjne przedstawienia. Nie tylko poprzez obserwację, ale również przez bezpośrednie doświadczenie i interakcję z przestrzenią przedstawienia, widzowie stają się częścią narracji. W przeciwieństwie do teatru, gdzie akcja rozgrywa się na wyraźnie oddzielonej scenie, a widownia często pozostaje pasywnym obserwatorem, spektakl immersyjny eliminuje tę granicę. Publiczność jest zanurzona w świecie przedstawionym, często poruszając się swobodnie między różnymi scenami, co umożliwia interakcję z otoczeniem i aktorami. Ta bliskość i bezpośredni udział sprawiają, że każde doświadczenie jest wyjątkowe i niezwykle osobiste. Dodatkowo, spektakle immersyjne często wykorzystują różnorodne środki wyrazu, takie jak muzyka, dźwięk przestrzenny, zaawansowane efekty wizualne i technologie multimedialne, aby wzmocnić doznania estetyczne i emocjonalne. Dzięki temu widzowie nie tylko obserwują przedstawienie, ale również odczuwają je wszystkimi zmysłami. Zastosowanie technik immersyjnych pozwala twórcom na bardziej eksperymentalne i odważne podejście do narracji oraz na eksplorowanie nowych przestrzeni teatralnych, od zabytkowych budynków po nietypowe, miejskie przestrzenie.

fot. Łukasz Gawroński/mat. prasowe

Spektakle immersyjne Instytutu B61 opierają się na autorskim modelu współpracy artystów i naukowców podczas warsztatów i rezydencji artystycznych. W ramach kolejnych projektów grupa zaprasza współpracowników z innych różnych dziedzin artystyczno-naukowych i różnych krajów. W niektórych swoich przedsięwzięciach Instytut B61 buduje swoje przedstawienia w ramach modelu współpracy z lokalną społecznością artystyczną, tak jak na przykład podczas festiwalu The Story of Space na Goa, festiwalu TREMOR na wyspie São Miguel na Azorach oraz festiwalu Starmus w Operze Narodowej w Erywaniu. Narracja spektakli w Instytucie B61 jest prowadzona przez profesorów (aktorów i astronomów), którzy towarzyszą widzom przez cały czas trwania przedstawienia. Profesorowie działają w obrębie określonych ram fabularnych i mają określone kluczowe punkty dialogu, które muszą zostać wyeksponowane. Interakcje między nimi a publicznością nie są z góry reżyserowane; zamiast tego opierają się na intuicji i zdolnościach improwizacyjnych aktorów. Zazwyczaj między profesorami a widzami tworzy się silna więź porozumienia. Publiczność przez większość czasu jest zależna od profesorów, którzy mają nawet uprawnienia do przedwczesnego zakończenia spektaklu, jeśli uzasadnia to sytuacja.

Dlaczego Art & Science?

Art & Science to interdyscyplinarna dziedzina łącząca sztukę i naukę w celu eksploracji nowych sposobów wyrażania i rozumienia złożonych koncepcji naukowych przez pryzmat artystyczny. Ta forma spektaklu wykorzystuje różne środki artystyczne – od wizualnych i dźwiękowych instalacji po performans i narrację – aby przedstawić i zinterpretować naukowe teorie oraz odkrycia.

W kontekście uczczenia podróży kosmicznychspektakl Art & Science jest szczególnie wartościowy, ponieważ pozwala na głębsze zanurzenie i emocjonalne doświadczenie naukowych i kosmicznych konceptów. Uczestnicy spektaklu mają szansę nie tylko na intelektualne zrozumienie tematyki kosmicznej, ale także na bezpośrednie doświadczenie i interakcję, co sprzyja lepszemu przyswojeniu wiedzy i budzeniu ciekawości. Takie podejście może inspirować do refleksji nad ludzkim dążeniem do eksploracji kosmosu i podkreślać znaczenie nauki w rozwoju cywilizacyjnym, co jest doskonałym sposobem na uhonorowanie tak monumentalnego przedsięwzięcia, jakim jest podróż w kosmos.

O Instytucie B61

Instytut B61 to międzynarodowy kolektyw artystyczno-naukowy założony w Toruniu podczas Międzynarodowego Roku Astronomii UNESCO 2009 przez Jana Świerkowskiego. W skład grupy wchodzą naukowcy, performerzy, muzycy, artyści wizualni, aktorzy, a także menedżerowie kultury. Wszystkie projekty rozgrywają się w obrębie fikcyjnej placówki naukowej – Instytutu B61 – wspólnego mianownika nauki i sztuki. Projekty Instytutu wpisują się w nurt sztuki site-specific, są bowiem ściśle związane z przestrzenią, która jest każdorazowo adaptowana na potrzeby immersyjnego spektaklu, do którego angażowani są lokalni artyści i naukowcy.

Projekty spektakli immersyjnych Instytutu B61 łączą najwyższą wartość artystyczną z oddziaływaniem edukacyjnym i społecznym. Idea współtworzenia wydarzenia artystycznego we współpracy międzynarodowej, w wielokulturowym zespole ma ogromny potencjał do rozwijania relacji między jednostkami, grupami społecznymi i krajami.

Spektakle tworzone są w niecodziennych przestrzeniach takich jak fabryki, fortyfikacje, kamienice czy zamki. W ramach przedsięwzięcia kilkudziesięcioosobowe grupy widzów wyruszają pod opieką aktorów w tajemniczą podróż.

Jednorazowo ponad godzinną inscenizację obejrzeć może około pięćdziesięciu, a w ciągu całego dnia kilkuset osób. Publiczność zazwyczaj do ostatniej chwili nie wie, gdzie spektakl zostanie zaprezentowany. W trakcie licznych realizacji z grupą współpracowali m.in. Tomasz Stańko, Stanisław Tym, Michał Urbaniak, L.U.C, Fisz i Emade, Łąki Łan, Eldo, Kortez, Antoni Gralak, Natalia Przybysz, Łona, Organek, Kortez, Maja Kleszcz i Domowe Melodie. Realizacje grupy prezentowane były w Polsce jak i za granicą, m.in. w Armenii, Belgii, Estonii, Holandii, Hiszpanii, Łotwie, Litwie, Indiach, Niemczech, Portugalii, Singapurze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Źródło:

Materiał nadesłany