EN

17.06.2021, 11:20 Wersja do druku

Kraj. Open call dla tancerzy i choreografów

Instytut Adama Mickiewicza ogłasza program wirtualnych rezydencji performatywnych Romantic New Stage!. Skierowany jest on do artystów teatru tańca, których poszukiwania twórcze sięgają do romantycznych źródeł nowoczesnej i współczesnej kultury polskiej. Sześcioro polskich tancerzy i choreografów będzie mogło rozwijać swoje pomysły artystyczne we współpracy ze światowej klasy mentorami.

fot. mat. Instytutu Adama Mickiewicza

Otwarty nabór do programu Romantic New Stage! rozpoczął się 10 czerwca i potrwa do 4 lipca. Aby wziąć w nim udział, należy zgłosić autorską koncepcję artystycznego działania tanecznego inspirowanego polskim romantyzmem, który jest jednym z filarów programowych Instytutu Adama Mickiewicza.

„Taniec to tajemnicza dziedzina sztuki a także znakomity środek wyrazu idei polskiego romantyzmu, który jest jednym z filarów programowych Instytutu Adama Mickiewicza. Po sukcesie ubiegłorocznego programu New Stage! również w tym roku liczymy na duże zainteresowanie i efektywną współpracę polskich twórców z zagranicznymi mentorami” – mówi Barbara Krzeska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.

Organizatorzy zachęcają osoby aplikujące do skupienia się na jednym z pól tematycznych filaru Polski romantyzm, który dr Eliza Kącka, wybitna badaczka polskiego romantyzmu z Uniwersytetu Warszawskiego, scharakteryzowała następująco: „Królestwem duszy romantycznej jest noc. W nocy dusza ta otrzymuje »drugi wzrok« i słuch: widzi, co niewidzialne, słyszy głosy spoza czasu. W nocy powraca przeszłość – nie tylko ta historyczna, ale rodowa i plemienna. Są jednak wyjątkowe noce, gdy to, co szepce przeszłość, się ucieleśnia. Taka jest noc Dziadów. Jednak wszędzie, gdzie dotarł romantyzm, dochodzi do takich nocnych rewelacji”. Tak się dzieje na przykład w II cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza, których dwusetna rocznica powstania przypada na lata 2021-2022.

Wybrane w otwartym naborze osoby będą mieć trzy miesiące, aby współpracując online z mentorem przekształcić swoją koncepcję w autorską profesjonalną eksplikację reżyserską lub artystyczną. Niewykluczone, że podobnie jak w pierwszej edycji programu, część eksplikacji rozwinie się w projekt sceniczny.

„Program New Stage! to szansa na wypracowanie nowych form, za pomocą których możemy wyrazić siebie. To tym bardziej naglące teraz, w czasach, w których teatry musiały zamknąć swoje drzwi. To, czym będzie teatr w przyszłości, jak należy do niego podejść, pozostaje żywotną kwestią. To ogromna i ekscytująca szansa, dostajemy przestrzeń i czas, by pracować wspólnie bez presji natychmiastowego efektu” – mówi Joseph W. Alford, twórca teatralny i operowy, który w tym i ubiegłym roku jest jednym z mentorów programu New Stage!.

Uczestniczący w programie twórcy będą współpracować z jednym z mentorów. Są nimi:

Joseph W. Alford (Wielka Brytania) – wszechstronny twórca teatralny i operowy, znany polskiej publiczności reżyser ruchu scenicznego. Swoje sztuki wystawia na całym świecie. Współtwórca londyńskiego Theatre O.

Charlotte Vincent (Wielka Brytania) – choreografka i reżyserka. Założycielka i dyrektor artystyczna Vincent Dance Theatre. Mentorka, prowadzi laboratoria choreograficzne.

Vinicius Salles (Wiela Brytania/Brazylia) – tancerz, twórca filmowy, choreograf. Występował w takich teatrach tańca jak m.in. Punchdrunk, Gecko, Jasmin Verdimon Company. Wykłada na Royal Holloway University i Christ Church University.

Etienne Guilloteau i Claire Croizé (Belgia) – duet choreograficzny prowadzący swój zespół ECCE. Absolwenci prestiżowej szkoły PARTS założonej przez Annę Theresę de Keersmaeker.

Rebecca Lazier (Kanada/USA) – choreografka, tancerka. Ukończyła szkołę Julliard, pracowała w teatrach tańca w Istambule, Los Angeles i Nowym Jorku. Profesor Princeton University.

Colleen Thomas Young (USA) – tancerka i choreografka mieszkająca i pracująca w Nowym Jorku. Wystawiała swoje spektakle m.in. w Polsce, na Ukrainie, we Francji, w Kanadzie i USA. Dyrektor artystyczna zespołu Bill Young / Colleen Thomas Company. Profesor tańca współczesnego w Barnard College.

Przyjmowanie zgłoszeń zakończy się 4 lipca. Same rezydencje odbędą się w terminie od 1 września do 30 listopada 2021 r. Uczestnicy otrzymają honorarium w wysokości 12 000 zł brutto. Partnerem projektu jest Instytut Kultury Polskiej w Londynie.

Instytut Adama Mickiewicza po raz pierwszy zorganizował program New Stage! w 2020 roku. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń w wyniku konkursu wyłoniono sześć osób, które rozwijały swoje pomysły we współpracy z mentorami z Wielkiej Brytanii, Izraela, Finlandii, Belgii i Włoch.

Wszystkie szczegóły (w tym formularz zgłoszeniowy, informacje o mentorach i regulamin) znajdują się na stronie https://iam.pl/pl/romantic-new-stage-open-call-dla-tancerzy-i-choreografow

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne