EN

14.03.2022, 08:15 Wersja do druku

Kraj. MKiDN: Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wspiera również ludzi kultury

Inne aktualności

Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz podległe mu instytucje mogą zapewnić twórcom i artystom z Ukrainy pomoc polegającą na zabezpieczeniu warunków pobytowych, wsparcia rzeczowego lub wsparcia finansowego - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz podległe mu instytucje mogą zapewnić twórcom i artystom z Ukrainy pomoc polegającą na zabezpieczeniu warunków pobytowych, wsparcia rzeczowego lub wsparcia finansowego. Umożliwia im to Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa" - wyjaśniono na stronie resortu kultury.

Zaznaczono także, że "zgłoszone przez MKiDN do ustawy wsparcie w formie rezydencji artystycznych oraz stypendiów i pobytów twórczych ma umożliwić ich rozwój zawodowy lub artystyczny oraz prowadzenie działalności artystycznej, naukowej, dydaktycznej lub badawczej z dziedziny sztuki poprzez zapewnienie warunków pobytowych oraz wsparcia rzeczowego lub finansowego".

Nowe rozwiązania obowiązują mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

"Przed przyznaniem wsparcia w formie rezydencji, stypendium lub pobytu twórczego, instytucje nadzorowane przez MKiDN są zobowiązane do ogłoszenia kryteriów udzielania pomocy w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie" - napisano. 

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne