25.03.2021, 08:19 Wersja do druku

Kraj. #LightForBelarus - ogólnopolska akcja solidarności z Białorusią

25 marca, w rocznicę proklamowania niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej obchodzony jest Dzień Wolności Białorusi. Tego dnia, w ramach akcji #LightfForBelarus, budynki instytucji kultury oraz innych obiektów publicznych w Polsce i na świecie zostaną rozświetlone kolorami flagi Białorusi.

fot. mat. prasowe

Narodowe Centrum Kultury (NCK) przypomniało, że Dzień Wolności Białorusi to "święto nieuznawane przez rząd Aleksandra Łukaszenki, ale przypominane przez białoruskie społeczeństwo, w szczególności przez środowiska niezależnej opozycji demokratycznej".

Aby zademonstrować solidarność i poparcie dla naszych białoruskich sąsiadów, którzy od sierpnia ubiegłego roku głośno upominają się o swobody demokratyczne, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Adama Mickiewicza i TVP Kultura, przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu po raz drugi inicjują akcję #LightfForBelarus.

NCK wyjaśniło, że "akcja polega na iluminacji tego dnia, tj. 25 marca, siedzib i obiektów instytucji kultury oraz innych obiektów publicznych w całej Polsce, Europie i na świecie kolorami biało-czerwono-białej flagi niepodległej Białorusi".

"Gorąco zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do akcji i wyrażenia w ten sposób naszej solidarności z obywatelami Białorusi, którzy od wielu miesięcy z odwagą i determinacją manifestują swoje demokratyczne i wolnościowe dążenia" - czytamy w informacji NCK.

Również 25 marca Orkiestra Filharmonii Narodowej, gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in. Krystyna Prońko, Katarzyna Cerekwicka, Piotr Cugowski oraz artyści białoruscy wystąpią podczas, będącego wyrazem solidarności z Białorusią, koncertu pt. "Gramy dla Białorusi 2021", którego inicjatorem jest NCK.

"Od początku społecznych protestów na Białorusi leży nam na sercu los jej obywateli, szczególnie twórców i artystów" - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, cytowany przez NCK.

"W 1980 r., gdy w Polsce rodziła się Solidarność, i w kolejnych latach, szczególnie podczas stanu wojennego, w naszej drodze do demokracji świat okazywał nam wsparcie i pomoc, podtrzymywał nadzieję. Solidarność poruszyła lawinę przemian ustrojowych 1989 r. w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Dziś naszą powinnością jest wsparcie demokratycznych i wolnościowych dążeń innych społeczeństw oraz przekazywanie idei Solidarności" - podkreślił Gliński.

NCK poinformowało, że "obok gwiazd polskiej estrady w Filharmonii Narodowej zagra i zaśpiewa białoruska grupa indie popowa NaviBand oraz chór Harmoń z Łosinki". Orkiestrę poprowadzą Adam Sztaba i Zuzanna Falkowska, którzy wraz z Marcinem Mirowskim odpowiedzialni są za aranżację i oprawę muzyczną wydarzenia.

W programie koncertu znalazły się utwory ikony polskiej sceny muzycznej - Czesława Niemena, który urodził się i wychował na terenach dzisiejszej Białorusi - w nowych aranżacjach. Zabrzmią też utwory zespołu NaviBand, napisane dla wsparcia ubiegłorocznych protestów białoruskiego społeczeństwa, słynne "Mury" Jacka Kaczmarskiego oraz przebój białoruskiej grupy Lyapis Trubetskoy pt. "Graj".

Koncert, który ze względu na przepisy epidemiczne odbędzie się bez udziału publiczności, można będzie oglądać na żywo, o godz. 20.15 na antenach telewizji publicznej (TVP Kultura, TVP Polonia, Biełsat TV i TVP Wilno) oraz online na Facebooku i stronie internetowej NCK.

W innym terminie koncertu można będzie wysłuchać w programie Pierwszym i Drugim Polskiego Radia.

Organizatorem wydarzenia jest NCK przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, TVP SA oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne