EN

29.09.2022, 15:16 Wersja do druku

Kraj. Startuje 10. Festiwal Kultury Bez Barier

W tym roku Festiwal Kultury bez Barier świętuje 10. edycję. Impreza organizowana przez Fundację Kultury bez Barier, Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich, Disney Polska i Miasto Stołeczne Warszawę to wielkie święto dostępności, dzięki któremu osoby z różnymi potrzebami, szczególnie osoby z niepełnosprawnościami, mogą korzystać z dostępnych spektakli, koncertów, pokazów filmowych, wystaw, warsztatów i spotkań. Nadchodząca edycja odbędzie się w dniach 30.09- 9.10.2022, a hasło przewodnie jubileuszu brzmi MOŻEMY!

W ramach festiwalu odbędzie się ponad 200 wydarzeń! Program FKBB tworzy 69 instytucji i organizacji kultury z 15 polskich miast: Warszawy, Białegostoku, Piekar Śląskich, Nałęczowa, Gdańska, Wrocławia, Krakowa, Łodzi, Lublina, Torunia, Opola, Bydgoszczy, Katowic, Rzeszowa i Rabki Zdrój. Przed nami festiwalowe spektakle, pokazy filmowe, wystawy, spacery, spotkania i warsztaty, udostępnione za pomocą napisów dla niesłyszących, tłumaczenia na polski język migowy, audiodeskrypcji, pętli indukcyjnej, materiałów do dotykania czy pomocy festiwalowych asystentów. Na festiwalu nie zabraknie również propozycji dla publiczności obcojęzycznej. W tym roku jest to program w języku ukraińskim, a w nim m.in. warsztaty dla szkół w Teatrze Lalka, pokaz filmowy w Małopolskim Instytucie Kultury, czy oprowadzanie z przewodnikiem w Skłodowskiej-Curie i Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Zobacz jubileuszowy spot

Przez ostatnie dwa lata początek Festiwalu Kultury Bez Barier zapowiadała iluminacja Pałacu Kultury i Nauki. Tym razem organizatorzy postanowili skierować wszystkie światła na twórców i twórczynie dostępnych wydarzeń. Za każdym dostępnym spektaklem, wystawą czy warsztatem stoją organizatorzy – instytucje, organizacje pozarządowe, firmy. To Oni sprawiają, że MOŻEMY razem spotykać się na tej samej widowni, na tych samych wydarzeniach. To oni umożliwiają spotkanie i dyskusje o otaczającym nas świecie.

Już dzisiaj podczas uroczystej Gali Dostępnej Kultury w Mazowieckim Instytucie Kultury poznamy zwycięzców Plebiscytu Lider Dostępnych Wydarzeń. Wśród nominowanych znaleźli się: TR Warszawa, Mazowiecki Instytut Kultury, Łazienki Królewskie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie / Museum of Modern Art in Warsaw, Alter Art, Teatr 21, Teatr Baj, Automatophone, Muzeum Narodowe w Warszawie.

Podczas gali wybierzemy się również w podróż sentymentalną po dotychczasowych edycjach Festiwalu Kultury Bez Barier.

Całe wydarzenie będzie streamowane na Facebooku Festiwalu Kultury bez Barier oraz Fundacji Kultury bez Barier, a także na kanale YouTube Fundacji Kultury bez Barier.

Poznaj szczegółowy program 10. FKBB

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne