EN

14.07.2021, 16:43 Wersja do druku

Kraj. Jubileuszowy koncert Leszka Długosza - 18 lipca w TVP Kultura i Radiu Kraków

W niedzielę, 18 lipca, o godz. 15.50 TVP Kultura wyemituje jubileuszowy koncert z okazji 80. urodzin Leszka Długosza - poety, kompozytora i pieśniarza - podało NCK. Koncertu będzie można wysłuchać także na antenie Radia Kraków: o godz. 19.05 nadana zostanie pierwsza część, a o godz. 20.05 - druga.

fot. mat. NCK

Obok jubilata na scenie wystąpią także inni artyści: Krystyna Tkacz, Halina Łabonarska, Andrzej Mastalerz, Basia Stępniak-Wilk, Joanna Płonka i Robert Kabara, którzy zaprezentują piosenki i wiersze Leszka Długosza.

Koncert, zarejestrowany w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, został zorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury i Fundację Instytut Łukasiewicza ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. "Piosenkom i wierszom w interpretacji Leszka Długosza i jego gości będzie towarzyszyła wyjątkowa oprawa: na ekranie pojawią się zdjęcia rodziny, przyjaciół oraz ważnych dla gwiazdy wieczoru postaci polskiej kultury, fragmenty archiwalnych nagrań i animacje doskonale oddające atmosferę +Piwnicy pod Baranami+" - zapowiada NCK.

"Na razie jestem bardzo początkującym osiemdziesięciolatkiem!" – mówił jubilat podczas koncertu do zgromadzonej publiczności. "Dziękuję wszystkim, dzięki którym tu stoję. Wszystkim dobrym duchom, które mnie uformowały i od których wziąłem mnóstwo podpowiedzi. Miałem szczęście w życiu, że byłem tak wspaniale obdarowany" - dodał Długosz.

Honorowi goście koncertu, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą, podkreślali ogromny wkład jubilata w polską muzykę i literaturę. Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński nazwał artystę "nauczycielem poezji". "Leszek Długosz to poezja, ale przecież on jest nie tylko poetą, pieśniarzem, nie tylko uczy i uwrażliwia nas na piękno, ulotność, zwiewność - to wszystko doceniamy w jego poezji - ale jest także nauczycielem poezji. Odwołuje się nie tylko do Brela, nie tylko do pieśniarzy, ale do Balińskiego, Wierzyńskiego, do Kochanowskiego i wielu innych. My potrzebujemy tej pięknej, wspaniałej, mądrej poezji. I bardzo potrzebujemy w świecie współczesnym autorytetów – takich jak Leszek Długosz, który nigdy nie zwątpił" – podkreślił Gliński.

"Leszek Długosz to człowiek renesansu. W sposób poruszający, mądry i piękny opowiada o życiu, sztuce, codzienności. +Wierny adorator+ leszczyny, berberysu, głogu… uczy nas zachwytu nad przyrodą. NCK z ogromną przyjemnością celebruje 80. urodziny artysty, który od ponad sześciu dekad ubogaca polską kulturę i naszą powszedniość czyni piękniejszą" – powiedział dyrektor Narodowego Centrum Kultury, współorganizator koncertu prof. Rafał Wiśniewski.

Koncert został sfinansowany ze środków ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Organizację wydarzenia wsparł PKN ORLEN S.A. – mecenas kultury, reprezentowany przez członka Zarządu, Jana Szewczaka. Elementami obchodów 80. urodzin artysty, z których prawie sześć dekad wypełniła działalność twórcza i artystyczna, są też jubileuszowa płyta oraz wydawnictwo książkowe.

Leszek Długosz to twórca wszechstronny: pieśniarz, poeta, kompozytor, pianista, aktor, publicysta, wykładowca. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim (1964). W latach 1964-66 studiował na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. Na scenach występuje nieprzerwanie od 1964 roku. Jako poeta zadebiutował w 1973 r. W latach 1965-78 związany z krakowską Piwnicą pod Baranami. Jest autorem setek piosenek i wierszy. Ma w dorobku kilkadziesiąt płyt i tomików poetyckich. Koncertował w Polsce i na całym świecie. Długosz to także felietonista i publicysta m.in. "Rzeczpospolitej", "wSieci", "Czasu Krakowskiego", "Dziennika Polskiego", Radia Kraków, radiowej Trójki. Wykłada w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2009 jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz Kapituły Medalu "Niezłomnym w słowie". 

Uhonorowany został m.in. Nagrodą Miasta Krakowa, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Tytułem Mistrza Mowy Polskiej VOX POPULI (nagroda publiczności) i Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Źródło:

PAP