EN
20.01.2018 Wersja do druku

Kraj. IPN przygotowuje w 2018 roku produkcje filmowe

Większość planowanych produkcji będzie poświęcona tematyce związanej z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Obecnie w trakcie realizacji są: "Nie pamiętam" - filmowa wersja spektaklu teatralnego "Wywózki, łagry, Katyń", wystawionego przez Teatr Oratorium we współpracy z Muzeum Katyńskim.

Premierę filmu wstępnie zaplanowano na 23 lutego 2018 r. Obraz opowiada o tragicznych losach Polaków poddanych okrucieństwom okupacji sowieckiej ziem polskich zagarniętych przez ZSRS w wyniku agresji 17 września 1939 r. - przekazał w komunikacie dla PAP rzecznik Adam Przegaliński. Jak zaznaczył Arkadiusz Cisek z Biura Edukacji Narodowej IPN, "produkcja jest filmowym rozwinięciem spektaklu Teatru Oratorium [na zdjęciu] z 2016 roku". - Po kilku pokazach, przedstawienie wzbudziło bardzo duże zainteresowanie i emocje publiczności. Wśród nich byli przedstawiciele IPN, dlatego my jako instytut zainteresowaliśmy się tym spektaklem, także pod kątem możliwości stworzenia produkcji filmowej - wyjaśnił. - Zależało nam na filmie, nie tylko ze względów artystycznych, choć to też miało swoje znaczenie, gdyż uznaliśmy tę formę za dobry środek edukacji historycznej. Spektakl teatralny jest przedsięwzięciem bardziej kameralnym, elitarnym i trudniejszym na polu

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Źródło:

Materiał własny

PAP

Data:

20.01.2018