EN

22.12.2021, 09:22 Wersja do druku

Kraj. Artystki i artyści, którzy pokazali mistrzostwo

Oto dziesiątka polskich artystek i artystów, którzy w 2021 roku chwycili wiatr w żagle. Niektórzy z nich to debiutanci, talent i praca innych żarzyły się już wcześniej. Ale w 2021 to był ogień! Piszą Jędrzej Słodkowski, Dorota Wyżyńska, Emilia Dłużewska, Małgorzata Muraszko, Michał Nogaś, Dawid Dróżdż, Witold Mrozek, Anna S. Dębowska, Jarek Szubrycht i Łukasz Kamiński w Gazecie Wyborczej.

ŁUKASZ BARYS

Barys, rocznik 1997, autor książki poetyckiej „Wysokie słońce", laureat - między innymi - festiwalu Złoty Środek Poezji i konkursu „Inspirowani Tyrmandem", zadebiutował w tym roku jako prozaik. Powieścią „Kości, które nosisz w kieszeni", historią dorastającej w Pabianicach Uli, udowodnił nie tylko, że ma niebywały talent, ale również, że w nadchodzących latach może okazać się jednym z najważniejszych w polskiej literaturze głosów pokolenia przełomu wieków.

Jego proza, gęsta i pełna zaskakujących rozwiązań, dzieje się na pograniczu jawy i snu, to, co rzeczywiste, zderza się w „Kościach..." z elementami magicznymi, a baśń okazuje się nierzadko najlepszym sposobem na opisanie współczesnej polskiej rzeczywistości. Pisarz rozprawia się z tym, co jego rówieśnikom - z dala od centrum - przyniosła transformacja, opisuje klasowe rozwarstwienie językiem dzieci i nastolatków, jest brutalnie szczery, a na dodatek - jako jeden z pierwszych - rozprawia się z mitem Jana Pawła II, który dla młodych bohaterów powieści jest postacią wyłącznie historyczną, oraz z polskim Kościołem, który lekce sobie waży głoszone przez siebie nauki.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

NASZE ZACHWYTY 2021

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” nr 297

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.