EN
2.05.2022, 11:19 Wersja do druku

Zachodniopomorskie. Bałtycki Teatr Dramatyczny, Filharmonia Koszalińska i Teatr Pleciuga z dotacjami

Inne aktualności

Bałtycki Teatr Dramatyczny i Filharmonia w Koszalinie oraz Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie to  instytucje kultury, które otrzymają dotację w wysokości ponad 1,2 mln zł.

Dotacje mają posłużyć temu, by dostęp do kultury stał się bardziej powszechny – dofinansowane instytucje będą realizować koncerty, spektakle i działania kulturalne w różnych częściach Pomorza Zachodniego.

„Pleciuga” jest jedynym profesjonalnym teatrem formy na Pomorzu Zachodnim. Dotacja na wsparcie jej działalności to 400 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na nowe spektakle, warsztaty dla dzieci oraz inne projekty takie jak, np. projekt „Teatr Polska”, który polega na prezentacji wybranego spektaklu w domach kultury.

W ramach dotacji do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego trafi 500 tys. zł. Pomoc finansowa zostanie przeznaczona przede wszystkim na produkcję, promocję i przygotowanie spektakli na terenie województwa. W ramach przyznanej dotacji teatr planuje 5 premier przeznaczonych dla różnych grup wiekowych, a także organizację 13. Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m-teatr”.

Dyrektor BTD Zdzisław Derebecki mówi, że kolejna edycja „m-teatr” niestety nie „załapała” się na ministerialne dofinansowanie: - Zabrakło nam pół punku. Będziemy walczyć dalej. Organizacja takiego przedsięwzięcia jest kosztowna. Dotacje z urzędu miasta, z sejmiku czy od wojewody to za mało.

Filharmonia Koszalińska otrzyma 350 tys. zł pomocy finansowej. Instytucja współpracuje z wybitnymi artystami z kraju oraz z zagranicy, a obok koncertów symfonicznych realizuje również opery.

W ramach dotacji filharmonia planuje 13 koncertów, m.in. w Kołobrzegu, Łobzie, Tucznie, Białogardzie, Szczecinku, Darłowie, Bobolicach, Ustroniu Morskim oraz Sarbinowie. Sześć z nich wykonanych zostanie w ramach 56. Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Teatr i filharmonia z dotacjami

Źródło:

„Głos Koszaliński” nr 100

Autor:

Joanna Boroń

Data publikacji oryginału:

30.04.2022

Wątki tematyczne