EN
19.04.2022, 08:16 Wersja do druku

Kolumbia. Polskie aktorki na Festiwalu Teatrów Lalek „Awaq En Aguadas”

Aktorki lalkarki Anna Guzik i Anna Zadęcka-Zięba podczas pierwszej edycji festiwalu w Aguadas zaprezentują spektakl  „Brzydkie kaczątko”.

fot. mat. teatru

Festiwal odbędzie się w dniach 24 – 30.04.2022r. w Aguadas w Kolumbii.
Festiwal Teatrów Lalek AWAQ IN AGUADAS to wyjątkowe przedsięwzięcie nie tylko z powodu niepowtarzalnej lokalizacji, ale także ze względu na jego ideę. Organizatorzy deklarują: „chcemy tworzyć artystyczną przestrzeń dla dzieci i młodzieży z gminy Caldas. Poprzez działania artystyczne dążymy do stworzenia tzw. ”kultury środowiskowej”, która uczula najmłodszych na problemy związane ze zmianami klimatycznymi, bioróżnorodnością i potrzebą szacunku wobec drugiego człowieka i natury. Poprzez działania artystyczne chcemy promować postawy związane z poszanowaniem współistnienia, demokratyzacji dóbr, dostępu do usług kulturalno - artystycznych, oraz na rzecz budowy zrównoważonych społeczeństw.”
- Nasz spektakl idealnie wpisuje się w założenia Festiwalu. W „Brzydkim kaczątku” głównymi, oczywiście lalkowymi, bohaterami są zwierzęta. Już poprzez tę symboliczną formę połączenia teatru lalek z grą żywoplanową dotykamy istotnego zagadnienia harmonii między światem ludzi i zwierząt - stwierdziła Anna Guzik, aktorka.
- Ważne jest też to, że nasze przedstawienie nie tylko porusza istotne tematy, jego dodatkowym atutem jest to, że w warstwie plastycznej nawiązuje do polskiej kultury tradycyjnej, ale ”przefiltrowanej” przez naszą współczesną wrażliwość artystyczną i estetyczną – dodaje Anna Zadęcka, aktorka i autorka scenografii.
Poza aktorkami z Polski swoje spektakle zaprezentują artyści z Meksyku, Kolumbii, Wenezueli, Hiszpanii, Argentyny, Ekwadoru i Brazylii.

Wyjazd Anny Guzik i Anny Zadęckiej – Zięby na Festiwal Teatrów Lalek AWAQ IN AGUADAS w Kolumbii jest możliwy dzięki dofinansowaniu z Instytutu Adama Mickiewicza.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne