EN

16.08.2021, 14:29 Wersja do druku

Kołobrzeg. XXII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” w sobotę

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” odbędzie się po raz 22. w sobotę w Kołobrzegu. To będzie pierwsza część wydarzenia, podczas której pokazany zostanie premierowo spektakl „Szymborska i Herbert. Próba” i wiersze poety zaśpiewa Dominika Świątek.

fot. mat. organizatora

Organizatorem „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna, partnerem m.in. Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). To w siedzibie RCK-u wydarzenie będzie miało dwie odsłony. Pierwszą już 21 sierpnia (sobota), drugą, z warsztatami i konkursem recytatorskim, skierowaną do młodzieży ponadgimnazjalnej, zaplanowano w zbliżającym się roku szkolnym.

W sobotę o godz. 17.00 publiczności zaprezentowany zostanie premierowo spektakl pt. „Szymborska i Herbert. Próba” w reżyserii Ewy Domańskiej. „Fabuła oparta została na korespondencji dwojga poetów: Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta. W prezentowaną chronologicznie historię prowadzonej między nimi przez ponad 40 lat korespondencji, wpisana została także historia relacji kobiety i mężczyzny – dwojga aktorów przygotowujących spektakl. W pewnym sensie mamy tu do czynienia z tematem przenikania się sztuki i życia” – podał organizator w programie wydarzenia.

W spektaklu wystąpią Piotr Bajor i Ewa Domańska. Muzycznie towarzyszyć im będzie Bogumiła Bajor.

Kolejną propozycją dla publiczności będzie koncert poezji Zbigniewa Herberta „Ballada o tym, że nie giniemy” w wykonaniu pieśniarki, autorki muzyki i tekstów Dominiki Świątek. Na gitarze zagra Leszek Czajkowski, a na fortepianie Kuba Mędrzycki.

Wydarzenie poprowadzi aktor Zbigniew Kozłowski.

Patronatem honorowym „Herbertiadę” objęli: minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, prezydent miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska.

„Herbertiada” organizowana jest zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi związanymi ze stanem epidemicznym. Obowiązują maseczki i dezynfekcja dłoni. Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” w Kołobrzegu odbywa się od 2000 r. Jego pomysłodawczynią i dyrektor artystyczną jest Katarzyna Pechman. Według organizatora to jedyne cykliczne wydarzenie kulturalne w Polsce, którego najważniejszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy o osobie i dorobku twórczym Zbigniewa Herberta. Jest w nim także miejsce na prezentowanie programów artystycznych inspirowanych dziełami poety, bądź odwołujących się do cenionych przez niego twórców. Na przeglądzie gościli artyści scen polskich, m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Globisz, Adam Ferency, Edward Linde-Lubaszenko, Jacek Bończyk, Dorota Segda, Dorota Kolak, Jerzy Radziwiłowicz, Danuta Stenka, a także bardowie: Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski i Mirosław Czyżykiewicz.

Źródło:

PAP

Autor:

Inga Domurat