EN

3.01.2024, 16:37 Wersja do druku

Kielce. Zakończyła się budowa nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”

Zakończyły się prace związane z budową nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Na potrzeby teatru zaadaptowano budynek dawnej kuźni i dworu starościńskiego na kieleckim Wzgórzu Zamkowym. Pierwsza premiera w nowej siedzibie odbędzie się na przełomie sierpnia i września.

mat. organizatora

Modernizacja historycznych obiektów rozpoczęła się w październiku 2021 roku. „Wszystkie najważniejsze inwestycje zostały zamknięte, pace budowlane, które były przewidziane umową, zostały wykonane” – poinformował PAP rzecznik prezydenta Kielc Marcin Januchta.

W budynku prowadzone są odbiory techniczne. Obiekt jest sprawdzany przez straż pożarną, sanepid oraz nadzór budowlany; kontrole mogą potrwać około miesiąca. W lutym miasto będzie występować o pozwolenie na użytkowanie. Kilka miesięcy może potrwać przeprowadzka teatru z obecnej siedziby przy ulicy Dużej do nowego obiektu na Wzgórze Zamkowe. Pierwsza premiera w nowej siedzibie odbędzie się prawdopodobnie na przełomie sierpnia i września.

Nowa scena dla młodego widza w Kielcach powstał na bazie pochodzących z XVIII wieku budynków na Wzgórzu Zamkowym: dawnej kuźni i dworu starościńskiego. Nowa siedziba ma blisko 2 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Przygotowano dwie sceny: dużą z miejscami dla około 150 osób oraz małą na 80 widzów. W budynku powstało foyer, zaplecze sanitarne, szatnie oraz biuro organizacji widowni. Przewidziano także miejsca na bufet. Adaptacja budynków kosztowała prawie 40 mln zł.

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach rozpoczął działalność w 1955 roku, na początku jako stowarzyszenie. Jego założycielem był Stefan Karski, który nadał też teatrowi nazwę, nawiązującą do jedynego wozu pancernego w Powstaniu Warszawskim. Obecnie teatr mieści się w kamienicy przy ulicy Dużej 9 w Kielcach.

Remont dawnej kuźni i dworu starościńskiego, gdzie będzie się mieścić teatr "Kubuś", był jednym z ostatnich projektów związanych z rewitalizacją Wzgórza Zamkowego, które w ostatniej dekadzie stało się istotnym miejscem o charakterze kulturalno-edukacyjnym.

Na szczycie wzgórza znajduje się bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (XII-XIX/XX w.) oraz dawny pałac biskupi (XVII-XVIII w.), w którym siedzibę ma Muzeum Narodowe. Poniżej, w budynkach służących przez wieki codziennym potrzebom rezydencji biskupiej, działają: Ośrodek Myśli Obywatelskiej i Patriotycznej i Instytut Dizajnu. Południowy stok wzgórza zamyka Pałacyk Zielińskiego - Dom Środowisk Twórczych, Muzeum Hammonda oraz Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej "Dom Praczki".

Całość otoczona jest Parkiem Miejskim im. Stanisława Staszica i to jego rewitalizację planują w najbliższych latach przeprowadzić władze miasta. "Liczymy, że na ten cel uda się pozyskać dofinansowanie ze środków europejskich" - zaznaczył rzecznik.

Źródło:

PAP