EN

11.07.2023, 08:26 Wersja do druku

Kielce. Teatr Żeromskiego ogłasza program 2023/2024 „Nowe Porębiany"

Słowa kluczowe: Stefan Żeromski, Uciekła mi przepióreczka, Porębiany, Uniwersytet ludowy, teatr, tymczasowa siedziba, queer, dostępność, wyremontowana siedziba, Islandia, NÝTT LEIKHÚS/NOWY TEATR, baśń, DNA, rzeczywistość - Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach ogłasza program 2023/2024 NOWE PORĘBIANY.

fot. mat. teatru

Za kilka lat każdy człowiek tych stron, nawet najuboższy duchem i ciałem, będzie patrzał na widny w dali nasz zamek z najżywszym zaciekawieniem, i będzie mówił: oto są nasze Porębiany!

Stefan Żeromski, Uciekła mi przepióreczka

Rekrutujemy wszystkich - bez egzaminów wstępnych! Oto nasze KIERUNKI:

Rok zaczniemy od ważnego ogłoszenia: Nie wszyscy pójdziemy do raju! Na powieśćOlgi Górskiej w reżyserii i adaptacji Karoliny Szczypek otworzymy nabór już od 23 września 2023 roku (premiera)! Wyruszymy w drogę do warsztatu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, gdzie rozbierzemy na części to, z czego zbudowane są nasze tożsamości. Z czułością przyjrzymy się lesbijskiej miłości, aby za pomocą bliskości złożyć w całość bezkompromisową wolność. *Na ścianie widzisz plakat z napisem: Radom i Kielce podają sobie ręce!*

28 października 2023 roku (premiera) wystartują zajęcia fakultatywne ze Stowarzyszeniem Sztuka Łączenia i kieleckim oddziałem Krajowego Towarzystwa Autyzmu, podczas których poznamy Niko Joanny Mueller w reżyserii Zofii Gustowskiej. Tytułowy Niko przedstawi nam swojego brata Maksa i nową sąsiadkę - Ninę. Prosta historia o sprawach najwyższej wagi - kłopotach i perypetiach nawiązywania przyjaźni. Scena teatru stanie się Niebieską Strefą, na której zobaczymy happy end (SPOILER!) opowiedziany w sposób przystosowany do osób w spektrum autyzmu.

Na kielecki Erasmus+ już 6 stycznia 2023 roku (premiera) przyjeżdża Una Thorleifsdottir, żeby zrealizować Projekt: Islandia autorstwa Weroniki Murek. Twórczynie wprowadzą nas do wyremontowanej siedziby kieleckiego Teatru (sic!), gdzie przez kalejdoskop wyjątkowych opowieści spojrzymy na nową Małą Scenę. Rozmówki polsko-islandzkie pozwolą nam zapytać Jak to jest grać Polaka?,a wykład inauguracyjny poprowadzą między innymi: Tennessee Williams, Niania dzieci J. R. R. Tolkiena, Duch Przeszłości czy też Ryba, której nie złowił Neil Armstrong.

Po koncercie z okazji świętowania 145-lecia Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i po pierwszej premierze na Małej Scenie NOWYCH PORĘBIAN – szeroko otworzymy drzwi Uniwersytetu ludowego! 3 lutego 2024 roku (premiera) również na Małej Scenie poznamy spektakl wyłoniony z Otwartego Naboru NÝTT LEIKHÚS/NOWY TEATR. Wybrana koncepcja pozwoli nam odrobić lekcję z islandzkiego dramatu najnowszego, żeby móc w pełni zanurzyć się w dreszczowiec Tyrfingura Tyrfingssona razem z Helgim w kawałkach.

Teraz przez chwilę na poważnie - prośba od samego rektoratu. 23 marca 2024 roku (premiera) Marcin Liber zainscenizuje Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli Radka Raka w adaptacji Michała Kmiecika. W tym kulminacyjnym momencie sezonu spotka się praca dziesiątek osób, które przez wiele miesięcy wkładały niemały wysiłek w sukces remontu siedziby, a zarazem pracowały na rozwój kieleckiego Teatru podczas pobytu w tymczasowym miejscu. Otwarcie Dużej Sceny przy ul. Sienkiewicza 32 będzie świętem Teatru. W objęciach baśniowej opowieści przetworzonej przez cały zespół aktorski i przedstawionej na najnowocześniejszej scenie kraju, znów zanurzymy się w fotelowych siedziskach, aby odczuć siłę teatru wraz z jego zespołem i poczuć się jak w Żeromskim, który przecież tak dobrze znamy i pamiętamy.

I nie zwolnimy tempa, bo już 18 maja 2024 roku (premiera) na Małej Scenie odbędą się Krwawe gody Federico Garcíi Lorki, które odprawi Kuba Kowalski. Klasyka we współczesnym odczytaniu autorki adaptacji Małgorzaty Maciejewskiej wybrzmi w interpretacji reżysera spojrzeniem na DNA dwóch zwaśnionych rodów, których historii stojącej za źródłem krzywd na próżno szukać w odmętach minionego czasu - brzmi znajomo? Niezastąpiona poetyka Lorki wybrzmi na nowo, wskazując na styk konwencji i reguł z podświadomych popędów i sił.

Na specjalne zaproszenie, podczas ostatniego zjazdu w tym sezonie 22 czerwca 2024 roku (premiera), wykład da Profesor Grzegorza Walczaka w reżyserii Michała Kotańskiego. Na co komu Netflix & chill, jeśli można mieć Żerom & thrill?Gdyby fabuła serialowego hitu Breaking Bad działa się w Polsce, to miejscem akcji byłyby właśnie Kielce. Zanim rozjedziemy się na wakacyjną przerwę (nie przewidujemy sesji poprawkowych), to dowiemy się, dlaczego kielecki chemik postanowił przekuć swój geniusz w narkobiznes i jaka historia się za tym kryje.

Od nowego semestru nic nie może Was ominąć, także kwadrans studencki nie obowiązuje! Będą #WŁAM!-y z live’ami na mediach społecznościowych i RUCHYz projektami tanecznymi. MUSIMY POROZMAWIAĆpodczas spotkań na żywo, czasami wykorzystamy WOŁACZ! do rozmów o edukacji a PREMIERY STUDENCKIEnagrodzą za dociekliwe pytania. SOLO ZA TEATREMprzysporzy bliskich kontaktów z różnorodnym monodramem (od poezję po stand-up) a PROJEKCJEpostawią w szranki kino z teatrem (na zasadach fair-play). Będzie bufet i sklepik, galeria oraz koncertowe otwarcie dziedzińca i jego Sceny Otwartej - plus jeszcze więcej!

W NOWYCH PORĘBIANACH na najmłodsze osoby studiujące będzie czekała Niania w teatrze, która zaopiekuje się pociechami, podczas gdy Wy będziecie oglądać nasze produkcje. Edukacja jest dla nas bardzo ważna - dlatego w ofercie Teatru znajdziecie Warsztaty na zamówienie, otworzymy Klub dyskusyjnydla osób uczących wraz z warsztatami. Stawiamy również na dostępność, dlatego przygotujemy spektakle dla osób niewidzących i niesłyszących oraz napisy w języku angielskim oraz ukraińskim - chcemy, żeby wszyscy czuli się w Żeromskim jak najlepiej.

Podczas gdy będziecie Zwiedzać wyremontowaną siedzibę Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, będziemy wzmacniać relację z Teatrem Narodowym Islandii w ramach programów EOG i Kultura Inspirująca - spektakl na podstawie Widnokręgu Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Michała Kotańskiego wyleci na pokaz do Reykjaviku, a w Kielcach gościć będziemy spektakl z Þjóðleikhúsið!

Już teraz zapraszamy na 5. Międzynarodowy Kielecki Festiwal Teatralny, który z początkiem semestru 2023/2024 uruchomi międzynarodową koedukację teatralną. A sezon w NOWE PORĘBIANY zakończymy wraz z zakwitnięciem Dzikiej Róży, showcase’u wszystkich premier 2023/2024, który zwieńczymy koncertem finałowym i rozdaniem nagród (również dla publiczności!).

PS. Pani z dziekanatu prosi wszystkich o odebranie INDEKSÓW! Spokojnie, można je odebrać w dowolnym momencie w Kasie - wystarczy ich dla każdego. Zasady są proste: Obecność na spektaklu = pieczątka (7 premier = 7 pieczątek). Brak sesji, a same benefity! Co takiego? KOLOSalna niespodzianka. Gwarantujemy - warto!

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne