Zapraszamy 19 października, na widownię Małej Sceny Kieleckiego Teatru Tańca, na premierową prezentację kameralnego spektaklu młodych, niezależnych artystów pt. „Matrioszka”, który wyłoniony został podczas otwartego konkursu, zorganizowanego w KTT, w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. Przestrzenie Sztuki – Taniec 2024.
Przedstawienie w choreografii białoruskiego twórcy Andrei Kamarou traktuje o problemach psychicznych młodego pokolenia.
Spektakl zgłębia, jak traumy i doświadczenia z dzieciństwa kształtują dorosłe życie. W centrum historii jest Alex, bohaterka cierpiąca na dysocjacyjne zaburzenie tożsamości. Jej wewnętrzny świat to labirynt emocji, gdzie każda „matrioszka” symbolizuje różne fragmenty duszy.
Opowieść ta podkreśla, jak ważne jest wsparcie emocjonalne bliskich od najmłodszych lat. Polecamy ją jako remedium na własne kłopoty i przeżycie swoistego katharsis.
W spektaklu wystąpi zgrany, niezwykle utalentowany duet, pochodzących ze wschodu, tancerzy: Paliny Chapulianets i Andrei Kamarou.
Muzykę specjalnie na potrzeby przedstawienia skomponował kompozytor Leszek Kołodziejski.
Sylwetki artystów:
Andrei Kamarou – student studiów licencjackich na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi od 2022 roku, specjalność: tancerz-choreograf. Skończył Państwowe Technikum Sztuki w Mińsku na kierunku taniec.
Pracował jako reżyser-choreograf w wyróżnionym, amatorskim zespole Republiki Białorusi, Zespół Tańca „Suzor’e”.
Brał udział jako tancerz i choreograf w wielu różnych konkursach, projektach, takich jak:
– Teatr Wielki – Opera Narodowa: tango-opera „Maria de Buenos Aires”, reżyser Wojciech Faruga (2023).
– Międzynarodowy Polsko-Norweski projekt taneczny „Borderless State of Mind”; organizator: DanceLab DansensHus w Tromso (Polska, Norwegia – 2023).
– Teatr Wielki w Łodzi, balet pt. „Don Kichot”, choreograf Aleksander Polubentsev z wykorzystaniem choreografii Mariusa Petipy i Alexandra Gorsky’ego (2023).
– III edycja konkursu choreograficznego ZAiKS, duet „Ptaszek” Williama Whartona – wyróżnienie (2023).
Brał udział jako tancerz-choreograf w wydarzeniu “Premiera/rezydencja na solo taneczne”, Klub Żak/Gdański Festiwal Tańca – 2024. Utwór „Bez przeszkód”. Mentoring: Maciej Kuźmiński. Muzyka – Leszek Kołodziejski.
Stworzył choreograficzny spektakl „7” jako reżyser-choreograf, w którym brali udział studenci Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, kierunku taniec. Premiera spektaklu odbyła się 19.04.2024 w Kieleckim Teatrze Tańca. Muzyka – Leszek Kołodziejski.
Palina Chapulianets – skończyła Państwowe Technikum Sztuki w Mińsku, specjalność – tancerz-choreograf. Od 2020 roku pracowała jako choreograf w Miejskim Pałacu Kultury im. Maksyma Gorkiego na Białorusi. Obecnie studiuje na kierunku taniec (specjalizacja: tancerz-choreograf) na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Brała udział jako tancerka w takich projektach jak:
– Międzynarodowy Polsko-Norweski projekt taneczny „Borderless State of Mind” (organizator: DanceLab DansensHus w Tromso; Polska/Norwegia).
– Teatralny spektakl „Awakening”, który był wystawiany w EC1 w Łodzi 10.05.2023/10.02.2024, w reżyserii Adama Kupaja.
– III edycja konkursu choreograficznego ZAiKS, spektakl pt. „Ptasiek”, choreografia Andrei Kamarou (wyróżnienie dla tancerki).
– Filharmonia Kaszubska w Wejherowie, projekt taneczny „Dancing with the Big Band”, pod kierownictwem Chrisa Ernest i Joanny Ernest.
– Spektakl pt. „7”; choreografia Andrei Kamarou, Muzyka – Leszek Kołodziejski. Premiera spektaklu odbyła się 19.04.2024 w Kieleckim Teatrze Tańca.
– Opera pt. „Turandot”, w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Premiera na otwarcie 2. edycji Baltic Opera Festival, w Teatrze Wielkim w Łodzi.
***
Spektakl pt. „Matrioszka”
Choreografia: Andrei Kamarou
Scenografia, Kostiumy: Palina Chapulianets
Muzyka: Leszek Kołodziejski
Reżyseria światła: Maciej Kuźmiński
wystąpią:
Palina Chapulianets, Andrei Kamarou
czas trwania: 40 minut
Działanie pn. Premiera Kameralna jest jednym z zadań, realizowanych przez Program Przestrzenie Sztuki – Taniec , który jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.