EN

26.07.2021, 19:08 Wersja do druku

Kielce. "Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal" – 3 września

Spotkania autorskie, warsztaty plenerowe czy śniadanie z książką na trawie będą towarzyszyły trzydniowemu wydarzeniu – "Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal", które we wrześniu odbędzie się w Kielcach.

Inne aktualności

Głównym założeniem festiwalu jest promowanie polskiej literatury, patrona imprezy -Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz rozwijanie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Kielecczyzny – poinformowali w poniedziałek organizatorzy wydarzenia.

"Herling-Grudziński to pisarz, który dzisiaj jest odkrywany na nowo. Jest autorem wielu bardzo trudnych i refleksyjnych opowiadań, w których padają pytania ważne w życiu każdego człowieka. Podczas jednej z prelekcji chcemy odpowiedzieć na pytanie: czym dzisiaj jest literatura Herlinga-Grudzińskiego?” – mówił dr Marek Maciągowski, dyr. nauk. Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Organizatorzy zapraszają także do "Strefy tych, których nosi". "Zorganizujemy przejazd pociągiem oraz rajd rowerowy do Suchedniowa, śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego" – wyjaśnił dr Maciągowski.

Jednym z elementów Festiwalu jest Ogólnopolski Konkurs Literacki na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga - Grudzińskiego. Hasłem przewodnim konkursu jest "Wieża". Prace należy przesyłać do 5 sierpnia.

Oprócz wydarzeń poświęconych Grudzińskiemu, planowane są tzw. strefy dyskusji, a tam m.in. spotkanie poświęcone Jerzemu Pilchowi.

"Do Kielc przyjedzie jego żona Kinga Strzelecka-Pilch, która będzie moderatorem spotkania. W dyskusji wezmą udział przyjaciele Pilcha m.in. Jerzy Baczyński, redaktor naczelny +Polityki+, Bronisław Maj i Witold Bereś. Zaproszeni gości będą mówili m.in. o felietonach Pilcha" – zapowiedziała Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Gośćmi festiwalu będą także m.in.: Max Czornyj, Karolina Wilczyńska, Marcin Meller, Magdalena Grzebałkowska, Jacek Komuda oraz Janusz Leon Wiśniewski.

Z kolei w "Strefie dziecięcego świata książek" oraz w "Strefie edukacji" zaplanowano szereg wydarzeń dla najmłodszych.

"W programie będą spotkania poświęcone edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, podczas których poznamy specjalne metody nauki czytania i bajkoterapii. Myślę, że będzie to ciekawe zarówno dla rodziców jak i nauczycieli. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach między innymi związanych z teatrem a nawet recyklingiem" – powiedziała Ewa Chabielska, dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach.

"Pociąg do literatury. I Herling – Grudziński Festiwal" otrzymał 55 tysięcy zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz 20 tysięcy zł z budżetu Miasta Kielce.

"To wspaniały projekt stworzony przez dwie miejskie instytucje, z którego każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie. Jestem przekonany, że Festiwal im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń kieleckich, ale też ogólnopolskich. Moim zdaniem Festiwal uzupełni pewną lukę, jeżeli chodzi o wydarzenia kulturalne i literackie na arenie krajowej" – mówił zastępca prezydenta Kielc, Marcin Chłodnicki.

Festiwal odbędzie się w dniach 3-5 września. Szczegółowy program imprezy zostanie zaprezentowany w sierpniu.

Źródło:

PAP