Pracowali i bawili się przez 2 tygodnie. 31 uczestników półkolonii artystycznych Lato w teatrze. Efekt swojej pracy, grę plenerowo-teatralną „Pokonaj potworka i schowaj go do worka” pokażą wszystkim chętnym w niedzielę 17 lipca o godz. 18 na placu przez Kieleckim Centrum Kultury.
Podczas finału dzieci razem z prowadzącymi zagrają w wymyśloną przez siebie grę. Będą potwory, które straszą nas i naszą planetę: Plastic-Fantastik, który marzy o zasypaniu ziemi plastikiem, Watercloset, który marnuje wodę, Lady Hałas, która zagłusza przyrodę, Słowotwór, co mówi „włanczam”, zamiast „włączam”, oraz tajemnicza Czarna Plama. Będą też superbohaterowie, którzy wyliczankami i wierszykami , ze wsparciem prawdziwych dużych kostek do gier, będą starali się pokonać straszydła. Czy im się uda, przekonamy się w niedzielę.
W zajęciach brały udział dzieci w wieku 8-13 lat z Polski oraz 8 chłopców z Ukrainy. Spędzali razem 6 godzin dziennie, uczestnicząc w warsztatach teatralnych, plastycznych, integrując się podczas wspólnych gier i zabaw. – To nasz kolejny wakacyjny projekt edukacyjny. Wyjątkowy, bo zakończy się prawdziwym przedstawieniem plenerowym – wyjaśnia dyrektor KCK Augustyna Nowacka. – Ławo nie było. To w końcu wakacje, więc dzieci wolały się bawić, ale świetni prowadzący z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” – partnera projektu (Agata Sobota, Ewa Lubacz oraz Michał Olszewski) oraz edukatorki z KCK – Daria Maroń-Ptak i Agnieszka Kozłowska-Piasta umieli połączyć zabawę z fajną artystyczną pracą – dodaje dyrektor Nowacka.
Projekt został dofinansowany przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program Lato w teatrze istnieje już od 15 lat. Kieleckie Centrum Kultury jest drugą – po Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” instytucją w naszym mieście, której udało się otrzymać dofinansowanie. – Dzięki temu Lato w teatrze wróciło do Kielc po długiej przerwie . Mam nadzieję, że zagości u nas na dłużej i za rok znowu otrzymamy dofinansowanie. Będziemy się starać, bo to była wspaniała edukacyjna przygoda – zapowiada dyrektor Augustyna Nowacka.