EN

6.07.2022, 12:54 Wersja do druku

Kielce. „Lato w teatrze" w KCK pod hasłem „Raz, dwa, trzy, wygrywamy my!"

Dlaczego lubimy gry i zabawy? Co nam dają i do czego tak naprawdę służą? 30 dzieciaków uczestniczących w zajęciach „Lato w teatrze” zastanawia się nad tym od poniedziałku. Zajęcia pod hasłem „Raz, dwa, trzy, wygrywamy my!” są dofinansowane przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w wysokości 37 tys. złotych.

fot. Mateusz Wolski/mat. KCK

- Wakacyjne półkolonie ma w Instytucie już 15-letnią historię. KCK realizuje je po raz pierwszy, wspólnie z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” – wyjaśnia dyrektor KCK Augustyna Nowacka. Dzieciaki pracują w mniejszych grupach z pięcioma prowadzącymi przez 2 tygodnie. Za zajęcia teatralne odpowiadają aktorzy z „Kubusia”: Agata Sobota, Ewa Lubacz i Michał Olszewski. Zajęcia plastyczne poprowadzi Daria Maroń-Ptak z KCK, a zajęcia integracyjne i kulturowe – Agnieszka Kozłowska-Piasta. Dzieci odwiedzą także Muzeum Zabawek i Zabawy, Radio eM. - Pierwszego dnia zajęć przytoczyły z Kubusia wielką styropianową kulę. Ciekawe, co z nią zrobią – zastanawia się głośno dyrektor Nowacka.

Efekt ich dwutygodniowej pracy zobaczyć będą mogli wszyscy. - Już dziś zapraszamy na pokaz finałowy, który odbędzie się 17 lipca o godz. 18 w Kieleckim Centrum Kultury. Czy to będzie spektakl, etiudy, instalacja, a może teatr uliczny, przekonamy się wkrótce. Naczelną zasadą „Lata w teatrze” jest podążanie za dziećmi, ich wyobraźnią i kreatywnością. To one są twórcami, a prowadzący pomagają im zrealizować pomysły – wyjaśnia Augustyna Nowacka.

W ekipie uczestników jest ósemka dzieci z Ukrainy, mieszkająca od kilku miesięcy w Kielcach. Rekrutacją i wsparciem zajęło się Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód, od lat współpracujące z naszymi sąsiadami zza wschodniej granicy. - Zabawa to doskonała metoda na integrację. Okazuje się, że bawić lubią się wszystkie dzieci, bez względu na narodowość, język. To doskonale widać podczas naszych zajęć. Już zawiązały się międzynarodowe przyjaźnie – opowiada z uśmiechem dyrektor Nowacka.

Na pokaz finałowy uczestników „Lata w teatrze”  zapraszamy 17 lipca do Kieleckiego Centrum Kultury o godz. 18.

fot. Mateusz Wolski/mat. KCK

Patronat honorowy: Prezydent Kielc Bogdan Wenta

Patronaty medialne: Radio eM, Radio Kielce, TVP3 Kielce, „Echo Dnia”, e-teatr.pl

„Lato w teatrze” jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne