EN

11.04.2022, 14:51 Wersja do druku

Kielce. Teatr „Kubuś” przyjmie na staż artystów z Ukrainy lub Białorusi

fot. mat. teatru

Dwie osoby z Białorusi lub Ukrainy chce przyjąć na rezydencje artystyczne Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego w Kielcach. Chętni mogą się zgłaszać do 15 kwietnia. Pierwsi zainteresowani już są.

Aleksandra Arczewska z „Kubusia” wyjaśnia, że rezydencje są inicjatywą Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, działającego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Twórcy teatralni, aktorzy, reżyserzy, scenografowie, czy dramaturdzy w związku z sytuacją polityczną na Białorusi, są od jakiegoś czasu objęci różnego rodzaju represjami przez tamtejszą władzę i na dużą skalę uciekają z kraju. Początkowo program był skierowany tylko do Białorusinów, a w tym roku, ze względu na wojnę, został rozszerzony o Ukraińców - tłumaczy.

Rezydencje artystyczne są formą płatnego stażu, skierowanego do artystów. Jego koszty są pokrywane przez Instytut Teatralny. Zainteresowani artyści mogą składać wnioski tylko do 15 kwietnia.

Wcześniej chęć udziału w programie deklarowały polskie placówki kulturalne. Jak mówi Aleksandra Arczewska, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” włączył się w tę formę pomocy.

- Możemy przyjąć na rezydencje artystyczne dwie osoby, i w każdym wypadku będzie to stanowisko, które nazwaliśmy asystent scenografa. Jedna osoba miałaby się zajmować pomocą przy tworzeniu lalek w pracowni plastycznej (wymagana umiejętność konstruowania lalek), a druga pomocą przy tworzeniu scenografii w pracowni stolarsko-ślusarskiej (wymagana umiejętność tworzenia scenografii) - dodaje.

Chęć udziału w stażu w kieleckiej placówce zgłosiły dwie osoby z Białorusi. Aleksandra Arczewska tłumaczy, że staż może trwać od miesiąca do pół roku.

- My chcielibyśmy przyjąć rezydenta na sześć miesięcy, od 1 maja. Oczywiście, jeśli uda się do tego czasu dopełnić wszelkie formalności - zaznacza. Dodaje, że będzie to cenna pomoc przy realizacji i produkcji planowanych premier.

Szczegółowych informacji organizacyjnych Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” udziela osobom zainteresowanym osobiście – w sekretariacie lub drogą mailową – pod adresem: [email protected].

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

„Kubuś” przyjmie na staż artystów z Ukrainy lub Białorusi

Źródło:

radio.kielce.pl
Link do źródła

Autor:

Dorota Klusek

Data publikacji oryginału:

11.04.2022

Wątki tematyczne