EN
4.04.2022, 08:31 Wersja do druku

KIelce. Aktorzy Teatru Żeromskiego przeczytają listy Hani Goldszajd

Kieleccy aktorzy czytać będą listy Hani Goldszajd z kieleckiego getta. Niemcy zamknęli w nim w sumie 27 tys. osób.

Getto dla Żydów w Kielcach Niemcy utworzyli 31 marca 1941 roku. W jego granicach znalazły się  najuboższe dzielnice miasta, mniej więcej między dzisiejszym rynkiem od południa, ulicą Warszawską od wschodu i ulicą 1 Maja od zachodu.

Mieszkających tam Polaków zmuszono do wyprowadzki. Na ich miejsce przesiedleni zostali Żydzi - w sumie 27 tys. ludzi, w tym około tysiąca przywiezionych w kwietniu 1941 roku z Wiednia.

Cała operacja trwała pięć dni. Getto od reszty miasta oddzielały zasieki z drutu. Warunki były fatalne, panował ogromny ścisk, w jednym pokoju gnieździło się nawet 10 osób. Najbardziej we znaki dawał się jednak głód. Oficjalnie na jedną osobę przypadało 130 gramów chleba na dwa dni - to mniej niż ćwierć bochenka. W praktyce bywało jeszcze gorzej. Ilość żywności stale malała, bo Niemcy ograniczali wszelkie kontakty między gettem a ludnością polską.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Rocznica utworzenia kieleckiego getta. Przeczytają listy Hani Goldszajd

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kielce” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Alina Janusz

Data publikacji oryginału:

03.04.2022