EN

29.09.2020, 15:56 Wersja do druku

Katowice. Zmarł Jan Bógdoł, aktor Teatru Śląskiego

Zmarł ceniony aktor Jan Bógdoł - poinformował we wtorek Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, z którym artysta był związany ponad 20 lat, i gdzie w ostatnim czasie można było go oglądać w spektaklach "Wujek.81. Czarna ballada" oraz "Drach".

mat. teatru

"Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego aktora seniora Jana Bógdoła, mistrza i przyjaciela" - napisali jego koledzy z Teatru Śląskiego podkreślając, że był niekwestionowanym autorytetem artystycznym, moralnym i etycznym.

Jan Bógdoł urodził się 3 lipca 1930 r. w Katowicach. W 1957 r. ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Śląskim w Katowicach i rozpoczął artystyczną wędrówkę po teatrach całej Polski. Obdarzony niepospolitymi warunkami i talentem aktorskim zagrał ponad 150 ról teatralnych, kilkadziesiąt ról filmowych, telewizyjnych i radiowych, m. in. w filmach Kazimierza Kutza.

Z Teatrem Śląskim związany ponad 20 lat. W 2017 r. minęło 60 lat od jego scenicznego debiutu. Grał także m.in. na deskach Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru im. Horzycy w Toruniu, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Teatru Nowego w Zabrzu, a na emeryturze - w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Jan Bógdoł miał w swoim dorobku również współpracę w teatrami alternatywnymi (Teatr Jota - występy m.in. we Francji). Wystąpił w eksperymentalnym spektaklu Lecha Majewskiego "Tramwaj", granym w Düsseledorfie z okazji Dni Kultury Województwa Śląskiego w 2002. Grał w też spektaklach autorskich Stanisława Bieniasza: "Biografia" i "Senator".

Był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wyróżniony Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie tworzenia i upowszechniania teatru.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka