EN

28.08.2021, 11:09 Wersja do druku

Katowice. „Wielkie gorące szybkie puff” na otwarcie sezonu w Teatrze Ateneum

Przed nami ostatni wakacyjny weekend... Proponujemy zarezerwować sobie czas na przedstawienie „Wielkie gorące szybkie puff” w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum – w sobotę 28 sierpnia o godz. 11.30 oraz w niedzielę 29 sierpnia o godz. 16.00.

fot. mat. teatru

Inscenizacja - nominowana do nagrody teatralnej Złota Maska 2020 w województwie śląskim w kategorii spektakl dla młodych widzów - jest adaptacją niezwykle ciekawej i zabawnej książki Bogusia Janiszewskiego "Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią" w reżyserii Pawła Chomczyka.

Prezentowana z powodzeniem na festiwalach, zaproszona został w październiku na dwa kolejne – Festiwal Książki Obrazkowej „Kropka + Kreska” w Łodzi oraz Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. Polecamy ten spektakl szczególnie, bo trudno będzie go zobaczyć w katowickiej siedzibie. Już w sierpniu wyruszy bowiem w 2-miesięczny objazd w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

We wrześniu czeka nas również Noc Teatrów Metropolii (jej organizatorem jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia). 11.09. o godz. 16.00 warto wybrać się na „Łyska z pokładu Idy” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego.  Wieczór zakończy spotkanie z publicznością pn. „Wstrzymaj konie, czyli teatralny blues”, które poprowadzi Iga Eckert. Bilety z okazji Nocy będą tańsze – po 15 złotych – podobnie jak dzień wcześniej, 10.09. o godz. 18.00.

We wrześniowym repertuarze Ateneum ponadto „Piaskowy Wilk” Åsy Lind, „Pan Tom buduje dom” Stefana Themersona, „Kopciuszek” Jonasza Pinoka i „Babcia na jabłoni” Miry Lobe. W październiku na afisz wrócą „Miłość do trzech pomarańczy” Zbigniewa Głowackiego oraz „Ile żab waży księżyc” Maliny Prześlugi.

W listopadzie zaplanowano transmisję „Łyska z pokładu Idy” w Internetowym Teatrze TVP dla szkół oraz wznowienie „Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena.

Teatr jest też w trakcie realizacji projektu edukacyjno-artystycznego „Galopem do wolności” , nawiązującego do symboliki i znaczenia koni w kulturze. Pomysł powstał z inspiracji spektaklem „Łysek z pokładu Idy”, a zwieńczeniem warsztatów street art., prowadzonych z seniorami przez Monę Tusz, będzie zaprojektowany i wykonany przez tę artystkę mural na ścianie budynku w Katowicach – Załężu przy ul. Gliwickiej 130c. Uroczyste odsłonięcie muralu zaplanowano na przełomie września i października. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne