EN
7.03.2022, 14:09 Wersja do druku

Katowice. Teatr Konesera i inne wydarzenia w Teatrze Śląskim

najbliższy czwartek, 10 marca 2022 roku, przed budynkiem Teatru Śląskiego o godz. 18.00 odbędzie się Czytanie dla Ukrainy. Zapiski z wojny

Zapiski, notatki, listy i poezję, które cały czas otrzymujemy od autorów z Ukrainy, będą czytali aktorzy i aktorki Teatru Śląskiego, a także osoby z Ukrainy. Czytaniu będzie towarzyszyć zbiórka na rzecz Ukrainy prowadzona przez katowicki oddział PCK.

* Na wszystkie spektakle Teatru Śląskiego są dostępne bezpłatne wejściówki dla osób z Ukrainy.

TEATR KONESERA W TEATRZE ŚLĄSKIM - 14 marca 2022 roku (poniedziałek) o godz. 18.00 odbędzie się kolejny spektakl w ramach cyklu Teatr Konesera w Teatrze Śląskim. Spektakl "Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu", na podstawie powieści Elizy Orzeszkowej, w Teatrze im. Juliusza Osterwy wyreżyserował Jędrzej Piaskowski.

Lubelski spektakl, podobnie jak powieść, nie jest naturalistycznym dokumentem, a raczej rodzajem patriotycznej baśni, kreowanego na scenie marzenia o nowej wspólnocie społecznej. Źródłem inspiracji dla konstruowania tej fantazji jest wnikliwe spojrzenie Orzeszkowej na naturę, której autorka poświęca wiele uwagi, jakby szukała w niej odpowiedzi czy ratunku. A także na wieś i całą szeroko rozumianą kulturę ludową, w tym na systemem wartości oparty na kulcie pracy, życiu w zgodzie z porządkiem natury oraz etosie chrześcijańskim. Orzeszkowa przekuwa skompromitowane bądź zawłaszczone symbole dawnych czasów, motywy i obrazy w zbiór nowoczesnych wartości i idei, które łączą pod jednym sztandarem Polaków różnych pokoleń, poglądów i klas. 

Produkcja: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie. TEATR KONESERA W TEATRZE ŚLĄSKIM to przegląd przedstawień mistrzowskich pod Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

fot. Natalia Kabanow

Źródło:

Materiał nadesłany