EN

7.10.2024, 15:49 Wersja do druku

Katowice. Rozpoczął się pierwszy etap przesłuchań V Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej

Przesłuchania pierwszego etapu V Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura rozpoczęły się w poniedziałek na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. 72 śpiewaków z całego świata zawalczy o nagrody o łącznej sumie 40 tysięcy euro.

fot. mat. organizatora

"Na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach 72 młodych śpiewaków 13 narodowości rozpoczęło przesłuchania I etapu z towarzyszeniem fortepianu. Drugi etap to już rywalizacja na scenie Opery Śląskiej" - powiedział dyrektor Opery Śląskiej oraz dyrektor konkursu Łukasz Goik.

Uczestnicy konkursu zaprezentują swoje umiejętności w trzech etapach. W poniedziałek oraz wtorek przesłuchania konkursowe odbędą się w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Następnie przesłuchania drugiego etapu zaplanowano na środę oraz czwartek w Operze Śląskiej w Bytomiu. Trzeci etap konkursu odbędzie się również na bytomskiej scenie w sobotę. Ostatni z nich będzie odbywał się z towarzyszeniem orkiestry, z zaproponowaną grą aktorską w kostiumie scenicznym.

Rozdanie nagród oraz koncert laureatów zaplanowano na niedzielę, o godz. 18.00 w Operze Śląskiej. Zostanie on powtórzony 15 października w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Suma nagród w tym konkursie wynosi 40 tysięcy euro. Pierwsza - 15 tys. euro, druga – 10 tys. euro i trzecia – 7 tys. euro. Zaplanowano także trzy wyróżnienia – po 3 tys. euro. Wokalistów oceniać mogą również mieszkańcy Bytomia, którzy zagłosują na swojego "Ulubieńca Publiczności".

Dyrektorem Artystycznym V edycji konkursu jest śpiewak baryton Andrzej Dobber. Organizatorzy do grona jury zaprosili również innych wybitnych polskich i zagranicznych śpiewaków i dyrygentów operowych, kompozytorów oraz dyrektorów teatrów operowych.

"Będę oceniał uczestnika całościowo, czyli śpiew, interpretację i jedność na scenie. To jest dla mnie najważniejsze, żeby nie było dualizmu postaci, że ktoś coś śpiewa, a obok niego stoi jego rola. Na scenie jest się jednością. Równie ważna jest technika śpiewu. Można mieć skrzypce stradivariusa, które brzmią jakby były za 500 złotych" - powiedział, podczas konferencji prasowej zapowiadającej konkurs, śpiewak operowy oraz juror Andrzej Dobber.

W zeszłych edycjach konkursu wyróżnieni najlepsi śpiewacy polscy i zagraniczni m.in. Artur Ruciński, Dariusz Machej, Mariusz Godlewski, Antonino Interisano, Ryszard Kalus, Wojciech Drabowicz, Ekaterina Bakanova, Stanisław Kuflyuk, Monika Swarowska-Walawska, Matheus Pompeu i Szymon Mechliński.

Honorowy patronat nad konkursem sprawuje ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska. W Komitecie Honorowym znaleźli się przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz.

Tegoroczna edycja konkursu ma charakter jubileuszowy. Opera Śląska obchodzić będzie 150. rocznicę urodzin patrona konkursu – Adama Didura, minie 45 lat od pierwszej ogólnopolskiej edycji konkursu oraz 20 lat od pierwszej edycji międzynarodowej.

I Ogólnopolski Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura odbył się w Operze Śląskiej w Bytomiu w 1979 r. i był pierwszym w Polsce konkursem typowo operowym. Od 2004 r. wydarzenie ma charakter międzynarodowy i zmienioną numerację. Poprzedni III Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura, odbył się w 2012 r.

Patron konkursu Adam Didur (1874-1946) był jednym z najznakomitszych basów przełomu XIX i XX w.; występował m.in. w mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Po II wojnie światowej stworzył Operę Śląską - za datę inauguracyjną jej działalności przyjmuje się 14 czerwca 1945 r. - datę wystawienia "Halki" Stanisława Moniuszki – pierwszego przedstawienia operowego w powojennej Polsce.

Źródło:

PAP