EN

19.08.2024, 14:10 Wersja do druku

Katowice. Premiery i wydarzenia w Teatrze Śląskim w sezonie 2024/25

Pierwszą w nowym sezonie premierę Teatru Śląskiego przygotowuje Janusz Opryński. Premiera spektaklu  „Wojna i pokój" na podstawie Lwa Tołstoja i Tukidydesa odbędzie się 27 września 2024 na Dużej Scenie. Teatr Śląski  przedstawia premiery i wydarzenia na najbliższy sezon artystyczny - 2024/2025.

fot. Przemysław Jendroska/mat. teatru

PREMIERY I WYDARZENIA TEATRU ŚLĄSKIEGO w sezonie artystycznym 2024/2025:

WOJNA I POKÓJ

wg Lwa Tołstoja i Tukidydesa

premiera: 27 września 2024
Wojna i pokój. Miłość i śmierć. Żywi i umarli. Pośpiech przed nadciągającą apokalipsą. Czy mamy szansę zdążyć i jeszcze trochę pożyć, jeszcze mocniej kochać, zanim stracimy wszystko, co znamy? Czy to klasyczne teksty przeglądają się w rzeczywistości, czy rzeczywistość w nich? A ty w czym się przeglądasz? Czy to lustro, czy tylko tafla wody na dnie studni?

Z kanonicznym arcydziełem światowej literatury mierzy się Janusz Opryński, współtwórca kultowego lubelskiego Teatru Provisorium. Nie sięga jednak wyłącznie po monumentalną powieść okrzykniętą „najważniejszą książką świata” przez amerykański „Newsweek”. Odważnie łączy dzieło Lwa Tołstoja z „Wojną peloponeską” Tukidydesa, by podkreślić przerażająco ogólnoludzkie i ponadczasowe przesłanie opowieści o wojnie i pokoju.

To pierwsza realizacja Opryńskiego w Teatrze Śląskim, choć tutejsza publiczność doskonale pamięta wyreżyserowanych przez niego „Braci Karamazow” prezentowanych przed laty na naszej scenie – spektakl, który dzięki swej odwadze i wielowymiarowej formie przeszedł do historii polskiego teatru.

scenariusz i reżyseria: Janusz Opryński

scenografia, kostiumy, reżyseria świateł: Katarzyna Stochalska

wizualizacje i reżyseria świateł: Aleksander Janas

przestrzeń dźwiękowa: Andrzej Brzoska

ruch sceniczny: Vova makovsky

inspicjent: Katarzyna Wieczorek

sufler: Dagmara Habryka-Białas

obsada:

Andrzej Bołkoński Bartłomiej Błaszczyński

Maria Bołkońska Katarzyna Brzoska

Natasza Rostow Aleksandra Fielek

Dołochow Jakub Fret

Stary Bezuchow, Mason Jerzy Głybin

Pietia Rostow Jan Jakubik, (gościnnie)

Lisa Natalia Jesionowska

Generał K. Mirosław Książek

Sonia Anna Lemieszek

Mikołaj Rostow Artur Paczesny, (gościnnie)

Helena, Nemezis Aleksandra Przybył

Pierre Bezuchow Michał Rolnicki

Hrabia Rostow Wiesław Sławik

Hrabina Rostow Violetta Smolińska

Narrator Artur Święs

Stary Bołkoński Zbigniew Wróbel


MIŁO CIĘ BYŁO ZOBACZYĆ

premiera: 22 listopada 2024

W czasach liceum znali się lepiej niż dobrze i czuli do siebie więcej niż do kogokolwiek innego. Teraz to wszystko brzmi tak banalnie, że aż wstyd o tym mówić głośno, prawda? Te pierwsze zauroczenia, ta cała obrośnięta mitami pierwsza miłość, właściwie wszystko po raz pierwszy – za bardzo, za dużo, zbyt intensywnie. Czy w życiu dorosłych już bohaterów, Hani i Wojtka, pozostał jakiś ślad tamtych młodzieńczych emocji? Co przypadkowe spotkanie po latach może zmienić w ich pozornie poukładanych światach? Czy w ogóle jest jeszcze o czym rozmawiać, skoro ich rozstanie było tak definitywne, a teraz każdy ma już swoje życie?

„Miło cię było zobaczyć” reżyseruje Stanisław Chludziński, artysta młodego pokolenia. Do świata miłości sprzed lat przeniosą nas Agnieszka Radzikowska i Michał Żurawski – niezapomniana aktorska para z filmu „Strzępy” w reżyserii Beaty Dzianowicz. Miło ich będzie zobaczyć razem na scenie Teatru Śląskiego!

Reżyseria: Stanisław Chludziński

tekst: Bartosz Cwaliński, Stanisław Chludziński


WIELORYB

premiera: 5 grudzień 2024

Polską prapremierę spektaklu WIELORYB według sztuki Samuela D. Huntera w reż. Cezarego Studniaka. To tytuł doskonale znany publiczności dzięki głośnej filmowej adaptacji Darrena Aronofsky’ego z oscarową rolą Brendana Frasera. Historia Charliego, cierpiącego na ekstremalną otyłość mężczyzny, który musi zająć się nie tylko kwestiami zdrowotnymi, ale także skomplikowanymi relacjami z córką, a przede wszystkim zmierzyć się z własną tożsamością, od lat wzrusza teatralną publiczność na całym świecie – już wkrótce będzie się mogła o tym przekonać i polska widownia.

Tekst: Samuel D. Hunter

reżyseria: Cezary Studniak

spektakl inspirowany twórczością KAZIMIERZA KUTZA

premiera: 14 lutego 2025


spektakl inspirowany twórczością KAZIMIERZA KUTZA

premiera: 14 lutego 2025

reżyseria: Maja Kleczewska


MŁODY MUNGO

Douglasa Stuarta

premiera: 14 marca 2025

reżyseria: Krzysztof Zygucki

spektakl inspirowany KRÓLOWĄ ŚNIEGU

premiera: 9 maja 2025

inicjatywa aktorska: Katarzyna Błaszczyńska, Karina Grabowska, Agnieszka Radzikowska


ALICJA W KRAINIE CZASÓW

Lewis Carroll

premiera: 30 maja 2025

reżyseria: Justyna Łagowska

2. EDYCJA PRZYSTANKU ŚLĄSK

W tym roku PRZYSTANEK ŚLĄSK odbędzie się nie tylko w instytucjach artystycznych Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii, lecz również w Warszawie.

Podobnie jak w pierwszej edycji przeglądu PRZYSTANEK ŚLĄSK, w tym roku także zaproponujemy widzom to, co z lokalnej, śląskiej kultury najciekawsze, najmocniej frapujące, najbardziej charakterystyczne i wzbudzające najwięcej emocji. Wrzesień i październik 2023 roku przyniosły około 60 wydarzeń realizowanych w kilkunastu miejscach województwa śląskiego.

Śląsko – zagłębiowski program Przystanku Śląsk odsłonimy już wkrótce.

Tymczasem dzielimy się tym, co odbędzie się w Warszawie.

Zaczynamy już 28 września w Teatrze STUDIO. Przegląd w Warszawie potrwa od 28 września do 8 października 2024 roku.

28 września, 19.30 / Teatr Studio / Scena Malarnia
Mianujom mie Hanka
prem. Teatr Korez / Katowice / reżyseria: Mirosław Neinert

Brawurowy monodram Grażyny Bułki na podstawie poruszającego tekstu Alojzego Lyski, grany m.in. w Sejmie RP i w Parlamencie Europejskim.

29 września, 18.00 / Teatr Studio / Duża Scena
Cholonek
prem. Teatr Korez / Katowice / reżyseria: Mirosław Neinert, Robert Talarczyk

Kultowy śląski tekst Janoscha w reżyserii Mirosława Neinerta i Roberta Talarczyka, grany przy kompletach publiczności od 20 lat.

30 września, 19.00 / Teatr Studio / Scena Malarnia
Byk
prem. STUDIO teatrgaleria / Instytut im. J. Grotowskiego / Fundacja Teatru Śląskiego „Wyspiański” / Teatr Łaźnia Nowa / reżyseria: Robert Talarczyk, Szczepan Twardoch

Zagrany już ponad 120 razy monodram Roberta Talarczyka na podstawie odważnego tekstu Szczepana Twardocha, prezentowany w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Warszawie, w każdym z tych miejsc budzący odmienne emocje.

1 października, 19.00 / Teatr Studio / Duża Scena
Piąta strona świata
prem. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego / Katowice / reżyseria: Robert Talarczyk

Wielokrotnie nagradzana teatralna adaptacja debiutanckiej powieści Kazimierza Kutza, którą znany reżyser pisał przez piętnaście lat, a wydał w przededniu swoich osiemdziesiątych pierwszych urodzin.

2 października, 19.00 / Teatr Studio / Scena Malarnia
Kopidoł
prem. Teatr Naumiony / Ornontowice / reżyseria: Iwona Woźniak

Tragikomiczna opowieść o losach wielopokoleniowej rodziny, której codzienność zakłóca śmierć seniora rodu; wykorzystano w niej obrzędy pogrzebowe, które jeszcze do niedawna kultywowano na Śląsku, a także stare pieśni pogrzebowe śpiewane w domach.

3 października, 19.00 / Teatr Studio / Duża Scena
Skazany na bluesa
prem. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego / Katowice / reżyseria: Arkadiusz Jakubik

Uwielbiana przez publiczność opowieść o życiu Ryśka Riedla i zespole Dżem – niezapomniane piosenki, grająca na żywo kapela i klimat śląskich malarzy naiwnych przenoszą nas w świat przyjaźni, miłości, muzyki i… walki o życie.

4 października, 20.00 / Teatr Studio / Duża Scena
Daria ze Śląska – koncert

Wokalistka i songwriterka, laureatka Fryderyków za fonograficzny debiut roku oraz za album roku indie pop, a także Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego; łączy brzmieniową różnorodność z intymnymi tekstami pełnymi popkulturowych odniesień

Ponadto:

4, 5, 6 października, 19.00 / Hotel THE WESTIN WARSAW
Godej do mie
prem. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego / Katowice / reżyseria: Robert Talarczyk

Intymny spektakl, którego akcja rozgrywa się w autentycznych hotelowych wnętrzach – to opowieść o dwójce ludzi, którzy zamknięci w luksusowej przestrzeni zmagają się z traumą i demonami przeszłości.

8 października, 19.00 / Teatr Studio / Duża Scena
Kilar & Wesołowski industrialnie – koncert Filharmonii Śląskiej
prem. Filharmonia Śląska / Katowice / dyrygent: Adam Wesołowski

Czy da się zrozumieć Śląsk poprzez muzykę? Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod batutą Adama Wesołowskiego udowodni, że tak. Warszawska publiczność będzie miała okazję wysłuchać niezwykłego koncertu „Kilar & Wesołowski industrialnie”

Spotkania/projekcje:

7 października, 19.00 / Kino Iluzjon
Projekcja filmu z lektorem po śląsku + panel dyskusyjny
Instytucja Filmowa Silesia Film zaprezentuje warszawskiej publiczności jeden z kultowych tytułów z lektorem po śląsku. Po projekcji odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział ważni dla śląskiej kultury twórcy i twórczynie.

W dniach 6–15 czerwca 2025 odbędzie 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne