EN

19.09.2022, 13:03 Wersja do druku

Katowice. Ostatnie spektakle „Pod presją" w Teatrze Śląskim

Po pięciu wspólnych sezonach żegnamy spektakl POD PRESJĄ w reż. Mai Kleczewskiej, który pokochali widzowie, a krytyka uznała za jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych sezonu 2017/2018.

fot. Przemysław Jendroska/mat. teatru

Kim w społeczeństwie jest kobieta i jakie wobec niej stawia się normy i wymagania?
Mężczyzna jest w pracy, a kobieta zajmuje się domem. Mężczyzna zajmuje się poważnymi sprawami, a kobieta zajmuje się dziećmi. Mężczyzna zaprasza znajomych, a kobieta przygotowuje stół i ma być miła, ale nienarzucająca się.


Gdzie są granice tych niepisanych norm? Kiedy i dlaczego się je przekracza?
Co dzieje się z kobietą w domu, kiedy mężczyzna zarabia na dom?
Kiedy i dlaczego zachowania kobiety stają się społecznie nieakceptowalne?
Co to znaczy "normalna kobieta"?
Jaka presja na niej ciąży i dlaczego?
Jakie są społeczne oczekiwania wobec kobiety, kiedy i dlaczego przestaje je spełniać?
Gdzie są granice społecznej tolerancji?

To jest spektakl filmowy nie tylko dlatego, że jego kanwą jest film „Kobieta pod presją”, ale dlatego, że ten film dzieje się na oczach widza. Życie zamkniętej w czterech ścianach żony i matki rozgrywa się przed kamerami. Na filmowym ekranie widzimy zbliżenia twarzy bohaterki, spoglądamy jej w oczy, obserwujemy każdy jej ruch, każdy grymas.

Kto tworzy presję i po co?

Z takimi pytaniami mierzą się widzowie tego niezwykłego, niewątpliwie wybitnego spektaklu.

Przedstawienie odwiedziło kilkanaście festiwali teatralnych w Polsce i za granicą, gdzie cieszyło się uznaniem publiczności oraz zdobyło znaczące nagrody, między innymi: Złotą Maskę, tytuł najlepszego spektaklu zagranicznego na 37. Festiwalu de Otoño w Madrycie, Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera czy Grand Prix 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia”.

Za kreację zbiorową „umożliwiającą stworzenie nieoczywistego, intymnego portretu psychologicznego bohaterki” doceniono również zespół aktorski na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Odtwórczyni roli Mabel, świetna Sandra Korzeniak, otrzymała z kolei m.in. Złotą Maskę, Główną Nagrodę Aktorską na wspomnianej „Boskiej Komedii” czy Tytuł Najlepszej Aktorki na XXV Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

Przedstawienie wzruszało i zachwycało widzów z całej Polski. 23, 24 i 25 września odbędą się jego ostatnie pokazy. Nie przegapcie pożegnania z POD PRESJĄ!

Informacje o spektaklu TUTAJ

Źródło:

Materiał nadesłany