07.04.2021, 12:18 Wersja do druku

Katowice. Ogłoszono nominacje do Złotych Masek

Ogłoszono nominacje w 53. edycji nagrody teatralnej Złote Maski w województwie śląskim. Do nagród kandydowały przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku.

W bieżącej edycji przedstawienia ocenione zostały w 11 kategoriach regulaminowych: spektakl roku i spektakl dla młodych widzów, w których nagrody mają charakter honorowy, oraz: aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych, aktorstwo za rolę wokalno-aktorską, aktorstwo za rolę drugoplanową, reżyseria, scenografia, choreografia/ruch sceniczny, nagroda specjalna – w których nagrody mają charakter pieniężny. Zgodnie z regulaminem przyznawania nagrody, w każdej z kategorii przyznano po trzy nominacje.

Nominacje do nagród teatralnych Złote Maski w województwie śląskim za rok 2020:

Kategoria SPEKTAKL ROKU

·      Zły” Leopolda Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej

·      Potop” Henryka Sienkiewicza w reżyserii, adaptacji i opracowaniu muzycznym Jakuba Roszkowskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

·      Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Radosława Rychcika w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

·      Wielkie, gorące, szybkie puff” na podstawie książki Bogusia Janiszewskiego „Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią” w adaptacji i reżyserii Pawła Chomczyka w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach

·      Tymoteusz i Psiuńcio” Jana Wilkowskiego w reżyserii Katarzyny Bały i Joanny Rząp w Teatrze Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie

·      Królowa Śniegu” Hansa Chrisiana Andersena wg scenariusza i w reżyserii Macieja Podstawnego w Teatrze Nowym w Zabrzu

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

·      Joanna Kściuczyk-Jędrusik za rolę Marii Callas w spektaklu „Callas. Master Class” Terrence’a McNally w reżyserii Roberta Talarczyka w Operze Śląskiej w Bytomiu

·      Anna Kadulska za role: Kulwiecówny, Szwecji, Jana Kazimierza w „Potopie” Henryka Sienkiewicza w reżyserii, adaptacji i opracowaniu muzycznym Jakuba Roszkowskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz za rolę Luizy w spektaklu „Szczęście” Erica Assousa w reżyserii Andrzeja Dopierały w Teatrze Bez Sceny w Katowicach

·      Aleksandra Maj za rolę Nauczycielki w spektaklu internetowym „Białoruś obrażona” Andrieia Kureichika w reżyserii i inscenizacji Jerzego Jana Połońskiego w Teatrze Miejskim w Gliwicach

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

·      Andrzej Dopierała za rolę Ignacego (Ojca i Króla) w spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Radosława Rychcika w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu

·      Michał Bałaga za rolę Henryka (Syna i Księcia) w spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Radosława Rychcika w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu

·      Michał Czaderna za rolę Cyrana de Bergerac w spektaklu „Cyrano de Bergerac” Edmonda Rostanda w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH

·      Lucyna Sypniewska za rolę Matki w spektaklu „Augustus” wg Hermanna Hesse w reżyserii Jacka Popławskiego w Teatrze Lalek „Banialuka” im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej

·      Karol Gaj za rolę Kury w spektaklu „Tymoteusz i Psiuńcio” Jana Wilkowskiego w reżyserii Katarzyny Bały i Joanny Rząp w Teatrze Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie

·      Radosław Sadowski za rolę Dyni w spektaklu „Amelka, Bóbr i Król na dachu” Tankreda Dorsta i Ursuli Ehler w reżyserii Lucyny Sypniewskiej w Teatrze Lalek „Banialuka” im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ

·      Marta Tadla za rolę Marii Patryk w spektaklu „Zakonnica w przebraniu” Alana Menkena w reżyserii Michała Znanieckiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie

·      Mirosława Żak za rolę Konferansjerki w spektaklu „Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” Harolda Rome w reżyserii Jacka Mikołajczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu

·      Izabella Malik za rolę Matki Przełożonej w spektaklu „Zakonnica w przebraniu” Alana Menkena w reżyserii Michała Znanieckiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ

·      Adam Myrczek za role: Merynosa, Kudłatego w spektaklu „Zły” Leopolda Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej

·      Barbara Lubos za rolę Klary w spektaklu „Nerwica natręctw” w reżyserii Mirosława Neinerta i Roberta Talarczyka w koprodukcji Teatru Korez oraz Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

·      Antoni Gryzik za role Janusza Radziwiłła oraz Księdza w „Potopie” Henryka Sienkiewicza w reżyserii, adaptacji i opracowaniu muzycznym Jakuba Roszkowskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

Kategoria REŻYSERIA

·      Piotr Ratajczak za reżyserię spektaklu „Zły” Leopolda Tyrmanda w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej

·      Jakub Roszkowski za reżyserię spektaklu „Potop” Henryka Sienkiewicza w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

·      Radosław Rychcik za reżyserię spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu

Kategoria SCENOGRAFIA

·      Marcin Chlanda za scenografię i reżyserię świateł do spektaklu „Zły” Leopolda Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej

·      Mirek Kaczmarek za scenografię, kostiumy i reżyserię świateł do spektaklu „Potop” Henryka Sienkiewicza w reżyserii, adaptacji i opracowaniu muzycznym Jakuba Roszkowskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

·      Pavel Hubička za scenografię do spektaklu „Augustus” na podstawie Hermanna Hesse w reżyserii Jacka Popławskiego w Teatrze Lalek „Banialuka” im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej

Kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY

·      Arkadiusz Buszko za choreografię do spektaklu „Zły” Leopolda Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej

·      Jarosław Staniek za choreografię do spektaklu „Zakonnica w przebraniu” Alana Menkena w reżyserii Michała Znanieckiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie i spektaklu „Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” Harolda Rome w reżyserii Jacka Mikołajczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu

·      Franciszka Kierc-Franik za ruch sceniczny w spektaklu „Księżniczka na ziarnku grochu” Hansa Christiana Andersena w inscenizacji i reżyserii Bogusława Kierca w Teatrze Lalek „Banialuka” im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej

Kategoria NAGRODA SPECJALNA

·      Andrei Kureichik za tekst sztuki „Białoruś obrażona” – na podstawie którego Teatr Miejski w Gliwicach zrealizował spektakl internetowy pt. „Białoruś obrażona” w reżyserii i inscenizacji Jerzego Jana Połońskiego

·      Zofia de Inez i Iga Sylwestrzak za kostiumy do spektaklu „Cyrano de Bergerac” w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej

·      Michał Lis za muzykę do spektaklu „Ślub” na podstawie Witolda Gombrowicza w reżyserii Radosława Rychcika w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu

 

 

Źródło:

slaskie.pl
Link do źródła