EN

14.07.2021, 19:15 Wersja do druku

Katowice. "Lalki" - wystawa w Teatrze Ateneum

Tradycyjnie już na przełomie lipca i sierpnia antresola Galerii Ateneum zamienia się w przestrzeń, w której rządzą lalki. Znane ze sceny, zwykle oglądane z perspektywy widowni, są teraz na wyciągnięcie ręki.

mat. teatru

W tym roku na wystawie można przyjrzeć się z bliska bohaterom dziesięciu archiwalnych już przedstawień, do których scenografie zaprojektowali artyści z Czech, Japonii, Litwy, Słowacji i oczywiście Polski.

Drewniane marionetki sycylijskie ze sztuki Jak zdobyć korzec złota, czyli bezeceństwa Pana Klausa są dziełem Teresy Targońskiej, płaskie postaci w Szczurołapie zaproponowała Julia Skuratova, a lalki żyworękie w Przypowieści o szczęściu Eva Farkašova, która jest również autorką projektów do Krawca Niteczki. Różne formy plastyczne znajdziemy w Pinokiu (scenografia: Tomáš Volkmer) i Śpiącej Królewnie (scenografia: Pavel Hubička), lalki-figury w Kopciuszku (scenografia: Noriyuki Sawa), a kukły w Kalinowym dworze (scenografia: Urszula Kubicz-Fik). Z autorskich inscenizacji Marcina Jarnuszkiewicza pochodzą natomiast lalki Joanny Braun (Daleka podróż Andersena) oraz Katarzyny Proniewskiej–Mazurek (Serce).

Atrakcyjna aranżacja wystawy powinna zainteresować wszystkie pokolenia, bo lalki eksponowane w innej przestrzeni, niż spektakle, do których zostały stworzone mają nie tylko wartość dokumentalną. Zachwycają, wzruszają lub niepokoją, ale przede wszystkim inspirują. Pobudzają do refleksji i uruchamiają wyobraźnię.

Wystawa zatytułowana LALKI czynna od 15 lipca do 16 sierpnia w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25, od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 15.00. Wstęp bezpłatny.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne