EN
18.11.2022, 08:25 Wersja do druku

Katowice. Pięcioro reżyserów powalczy o Laur Konrada na festiwalu „Interpretacje”

Katarzyna Kozyra, Lech Majewski, Anna Maria Potocka, Tadeusz Słobodzianek i Rudolf Zioło weszli w skład jury XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”, który w najbliższy poniedziałek rozpocznie się w Katowicach.

fot. proj. Roman Kalarus

Najważniejszą nagrodą wręczaną podczas organizowanego od 1998 r. festiwalu jest Laur Konrada - wyróżnienie nazwane tak na cześć patrona, Konrada Swinarskiego. Będzie o nią walczyło pięcioro młodych reżyserów.

"Siedem festiwalowych dni będzie podsumowaniem dwóch ostatnich sezonów na polskich scenach teatralnych. I to zarówno w teatrze młodym (w konkursie biorą udział spektakle reżyserów, którzy debiutowali najpóźniej dekadę temu), jak i teatru telewizji i teatru radiowego" - zaznaczają organizatorzy.

Pula nagród w konkursie o Laur Konrada to 55 tys. zł. Spektakle oceniać będzie pięcioro jurorów. Każdy z nich dysponować będzie jedną piątą tej sumy, czyli 11 tys. zł, którą przekaże – według własnego uznania – najlepszemu reżyserowi. Jurorzy ogłoszą swoje decyzje przed publicznością podczas finału festiwalu. Twórca, który zdobędzie minimum trzy głosy, wyjedzie z Katowic z Laurem Konrada. Swoje nagrody przyzna również publiczność.

Jak poinformowali organizatorzy, w jury tegorocznych „Interpretacji” znaleźli się: rzeźbiarka, fotografka, autorka performansów, filmów i instalacji wideo Katarzyna Kozyra; reżyser filmowy, teatralny i operowy, pisarz, poeta, malarz Lech Majewski; kuratorka, krytyk i teoretyk sztuki Anna Maria Potocka; dramatopisarz, krytyk teatralny i reżyser Tadeusz Słobodzianek oraz reżyser teatralny Rudolf Zioło.

W tym roku o najważniejszą nagrodę festiwalu, czyli o Laur Konrada walczyć będzie jedna reżyserka i czterech reżyserów. Będą to: Jagoda Szelc ze spektaklem "Maszyna" według scenariusza napisanego wspólnie z Martą Keil i we współpracy z zespołem aktorskim z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Michał Telega ze spektaklem "Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce" według autorskiego scenariusza z Teatru Barakah w Krakowie, Wiktor Bagiński ze spektaklem "Serce" według scenariusza napisanego wspólnie z Martyną Wawrzyniak z TR Warszawa, Jakub Skrzywanek ze spektaklem "Śmierć Jana Pawła II" z dramaturgią Pawła Dobrowolskiego z Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Damian Josef Neć ze spektaklem "Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy" według autorskiego scenariusza z Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Spektakle będą prezentowane w salach Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, Teatrze Korez, Pałacu Młodzieży oraz w Młodzieżowym Domu Kultury Bogucice-Zawodzie.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest dramaturg, reżyser i historyk sztuki Ingmar Villqist. To z jego inicjatywy w ramach "Interpretacji" powstały dwa nowe konkursy, w których oceniani będą reżyserzy spektakli telewizyjnych i słuchowisk radiowych. Konkurs spektakli telewizyjnych to w tym roku pięć tytułów zrealizowanych w 2021 i 2022 r. w ramach cyklu Teatroteka – autorskiego projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Są to: "Czy wiesz, kto mieszka pod 8?" Szymona Jachimka w reżyserii Sebastiana Drożaka, "Jamajka" Malwiny Chojnackiej w reżyserii Bartosza Paducha, "Polowanie" Ishbel Szatrawskiej w reżyserii Julii Ruszkiewicz, "Prawdopodobnie ciało stałe" Magdaleny Siwik w reżyserii Katarzyny Sikorskiej i "Siostry" Rafała Wojasińskiego w reżyserii Pawła Wróbla.

W konkursie słuchowisk teatralnych znalazło się także pięć tytułów, które miały premiery w 2022 roku. Są to słuchowiska Teatru Polskiego Radia: "Wycinanka z Szymborskiej" według scenariusza i w reżyserii Aleksandry Głogowskiej, "Samobójstwo samotności" Nedy Neżdany w adaptacji i reżyserii Jana Hussakowskiego, "Czarny poemat" Władysława Broniewskiego w adaptacji i reżyserii Anny Szamotuły, "Kontrakt" Sławomira Mrożka w adaptacji i reżyserii Przemysława Wyszyńskiego i "Parawan" Andrzeja Strzeleckiego w reżyserii Rafała Zawieruchy. Pula nagród w tych dwóch konkursach wynosi 20 tys. zł.

Zaplanowaną na 26 listopada galę rozdania nagród poprzedzi spektakl mistrzowski. Będzie to "Imagine" - najnowsze dzieło Krystiana Lupy. Jego premiera odbyła się w kwietniu tego roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Przedstawienie jest koprodukcją Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie oraz Teatru Powszechnego w Łodzi. To artystyczna podróż do świata kontrkultury, czasów tożsamościowej i kulturowej rewolucji przełomu lat 60. i 70 XX wieku. Spektakl zostanie zaprezentowany dwukrotnie – 26 i 27 listopada - na scenie Teatru Śląskiego.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: festiwal-interpretacje.pl.

Źródło:

PAP