EN

18.02.2025, 13:37 Wersja do druku

Katowice. Instalacja teatralna o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu w Muzeum Śląskim

Tajemniczy labirynt ma wciągnąć zwiedzających Muzeum Śląskiego do świata Króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu na wystawie "Powrót do Avalonu" Jerzego Michała Murawskiego.

fot. mat. organizatora

Instalacja teatralna w formie labiryntu została oparta na legendach o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu. Król Artur to legendarny władca z Wysp Brytyjskich, który wraz ze swoimi rycerzami walczył ze złem. Poszukiwali oni Świętego Graala – kielicha, który miał zostać użyty podczas Ostatniej Wieczerzy i uzyskać dzięki temu cudowne moce.

"Opowieść o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu poszukujących Świętego Graala jest powrotem do szlachetnego etosu rycerskiego i wyrazem ludzkich tęsknot do bycia lepszym, choćby tylko w legendach, a nie w świecie rzeczywistym" – wskazało Muzeum Śląskie.

Tytułowy Avalon to celtycka kraina zmarłych, w której trwa nieustanna wiosna i nienaruszalny pokój. To tam znajdują się bohaterowie arturiańskich legend.

"Kostiumy są moją kreacją, stworzenie ich zabrało mi wiele, wiele miesięcy. Aplikacje, z tekturowych ozdób trumiennych, mają potęgować wrażenie świata, który już umarł, a występujące postacie są duchami" – napisał Jerzy Michał Murawski w opisie wystawy.

Niepowtarzalne wrażenia widzów ma spotęgować m.in. poczucie zagubienia w labiryncie oraz multiplikacja i rozmycie obrazów poprzez zastosowanie zwierciadlanych podłóg. "Pogłębić ma to atmosferę tajemnicy, nieokreśloności, a przede wszystkim magii" – podkreślił autor.

Wystawę w Spichlerzu Muzeum Śląskiego zaplanowano od 14 marca do 14 września 2025 r.

Jerzy Michał Murawski to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1973 r. Jego promotorem był Jerzy Nowosielski. Tworzy scenografie teatralne i filmowe oraz instalacje artystyczne.

Źródło:

PAP