EN

27.07.2021, 08:03 Wersja do druku

Katowice. Filmoteka Śląska udostępniła zbiory w internecie

Filmoteka Śląska w Katowicach udostępniła swoje zbiory w internecie. Na jej stronie można znaleźć ponad 300 eksponatów: stare programy kinowe, projekty kostiumów wybitnej scenograf Barbary Ptak, czy kinowe slajdy reklamowe z lat 1960-70.w Katowicach udostępniła swoje zbiory w internecie. Na jej stronie można znaleźć ponad 300 eksponatów: stare programy kinowe, projekty kostiumów wybitnej scenograf Barbary Ptak, czy kinowe slajdy reklamowe z lat 1960-70.

fot. mat. teatru

Powstała w październiku 2000 r. z inicjatywy Śląskiego Towarzystwa Filmowego i prowadzona przez Instytucję Filmową Silesia Film Filmoteka Śląska jest jedyną w Polsce filmoteką regionalną. Mieszcząca się w budynku katowickiego Kina Kosmos Filmoteka gromadzi, przechowuje i udostępnia filmy na taśmach 8 mm, 16 mm i 35 mm, a także pozyskuje i przechowuje inne materiały związane z filmem i kinematografią: fotosy, plakaty, scenariusze, programy kinowe, dokumenty, projekty, czasopisma, książki itp.

Jak przypomniała w poniedziałek Paulina Kwas z Instytucji Filmowej Silesia Film, do tej pory najciekawsze eksponaty z filmotecznych piwnic można było oglądać na czasowych wystawach w galerii "Przed seansem" w Kinie Kosmos, a filmowe archiwalia – na tematycznych pokazach w kinach należących do Silesii Film.

Od teraz – dzięki nowo powstałej stronie Filmoteki Śląskiej działającej pod adresem filmotekaslaska.com – można bezpłatnie oglądać stale powiększającą się kolekcję filmotecznych zbiorów. Już teraz na stronie znajdziemy ponad 300 eksponatów m.in. stare programy kinowe o walorach kolekcjonerskich, projekty kostiumów Barbary Ptak, kinowe slajdy reklamowe z lat 1960-70 pochodzące z nieistniejącego już kina "Rondo" w katowickim Spodku, a także odrestaurowane przez specjalistów materiały filmowe: reportaże z regionalnych wydarzeń, unikatowe materiały archiwalne czy zapisane na taśmie filmowej obrazy zmieniającego się świata.

Wśród dostępnych już filmowych archiwaliów jest amatorski film "Jak w ulu" Józefa Jóźwiaka i Jana Stabika z Amatorskiego Klubu Filmowego "Iks" z Mikołowa pokazujący okolice Rynku w Katowicach z lat 70. ubiegłego wieku czy dwa materiały, które trafiły do Filmoteki ze zbiorów Parku Śląskiego, czyli: "Montaż konstrukcji dachowej hali głównej Wojewódzkiej Hali Widowiskowo-Sportowej w Katowicach" przedstawiający kolejne etapy przygotowań i montaż dachu katowickiego "Spodka" oraz "Główne obiekty zaplecza Wojewódzkiej Hali Widowiskowo-Sportowej w Katowicach". Filmy zostały zdigitalizowane i odrestaurowane.

Cyfryzacja i odnawianie starych materiałów filmowych przy użyciu najnowszych technologii oraz nowoczesnych urządzeń to jedno z działań Filmoteki Śląskiej, prowadzonych w ramach projektu "Śląskie Digitarium. Digitalizacja i udostępnianie zasobów instytucji kultury województwa śląskiego". Jest on realizowany przez cztery instytucje kultury województwa śląskiego: Bibliotekę Śląską (lidera projektu), Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, Instytucję Filmową Silesia Film oraz Operę Śląską w Bytomiu.

Celem przedsięwzięcia jest digitalizacja oraz udostępnienie zasobów kultury województwa śląskiego poprzez kompleksowy system cyfryzacji, archiwizacji i prezentacji zbiorów. W efekcie powstaną 153 terabajty danych, a internetowej publiczności zostanie udostępnionych łącznie ponad 93 tys. obiektów prezentujących dokumenty piśmiennicze, filmy, zabytkowe eksponaty oraz rekwizyty i kostiumy operowe. Zasoby będą prezentowane w ramach unowocześnionej Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Zwieńczeniem projektu będzie utworzenie agregatora – regionalnego serwisu dostępowego, indeksującego oraz prezentującego dane z wytypowanych serwisów internetowych, m.in.: Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, serwisu audiowizualnego, Encyklopedii Województwa Śląskiego, podręcznika edukacji regionalnej, bibliografii regionalnej oraz katalogu OPAC Biblioteki Śląskiej. Zadaniem uruchomionej właśnie strony Filmoteki Śląskiej jest także prezentacja materiałów z projektu Śląskie Digitarium. Aktualnie trwają prace nad cyfryzacją i rekonstrukcją materiałów z projektu: są one wprowadzane na stronę i udostępniane użytkownikom do przeglądania. Całość zasobów projektu Śląskie Digitarium znajdzie się na stronie do końca 2022 r.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka