EN

22.05.2024, 14:16 Wersja do druku

Katowice. Aktorzy z zespołem Downa zagrają „Hamleta” na festiwalu Open The Door

Oprócz „Hamleta” w wykonaniu aktorów z zespołem Downa na festiwalu Open The Door w Katowicach wystawione zostaną również "Dziady" w reż. Mai Kleczewskiej. "Ten spektakl to krzyk rozpaczy pokazujący ponadczasowość mechanizmów agresji i opresji” – powiedziała kuratorka festiwalu Dagmara Gumkowska.

fot. mat. teatru

Początkowo festiwal Open The Door był nakierowany na prezentowanie sztuki osób z niepełnosprawnościami i opowiadanie o problemach, z którymi zmagają się one na co dzień. Z czasem stał się wydarzeniem, podczas którego światła reflektorów są skierowane na wszelkiego rodzaju wykluczenia i osoby wykluczone.

W związku z tym podczas siódmej edycji festiwalu, która odbędzie się od 1 do 9 czerwca 2024 r., na scenie Teatru Śląskiego będzie można zobaczyć m.in. spektakl „Dziady” w reżyserii Mai Kleczewskiej, a w wykonaniu aktorów z Iwano-Frankowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Iwana Franko.

„Ten spektakl przenosi tekst dramatu Adama Mickiewicza do współczesności, łącząc go z nowym kontekstem, bo wykluczenie ma wiele twarzy (…). To krzyk rozpaczy pokazujący ponadczasowość mechanizmów agresji i opresji oraz cynizmu władzy, salonów współczesnego świata, gdzie życie toczy się normalnie mimo tragicznych wydarzeń” – powiedziała podczas konferencji kuratorka festiwalu Dagmara Gumkowska.

fot. mat. teatru

Natomiast na zakończenie festiwalu wystawiona zostanie adaptacja „Hamleta” Williama Szekspira. Na scenie staną aktorzy z zespołem Downa z Teatro La Plaza w Peru.

„Wątki zaczerpnięte z +Hamleta+ przeplatają się z doświadczeniami aktorów z zespołem Downa. Punktem wyjścia do odpowiedzi na pytanie o to, jak wygląda życie osoby pozbawionej ojca, była obserwacja, że w większości rodzin, w których pojawiają się dzieci z niepełnosprawnościami, ojcowie znikają. W tym świetle to pytanie nabiera zupełnie nowego wymiaru” – powiedziała Gumkowska.

Przewodnią ideą Open The Door jest dostępność, w związku z tym podczas poszczególnych festiwalowych wydarzeń pojawią się m.in. napisy w języku polskim i angielskim, audiodeskrypcja oraz tłumaczenie na polski język migowy. Dokładne informacje na ten temat zamieszono w programie, który jest dostępny na stronie internetowej: https://teatrslaski.art.pl/festiwal/otd7/

Koordynatorka festiwalu do spraw dostępności Hanna Hochuł wyjaśniła podczas konferencji, że ważna jest także dostępność ekonomiczna, dlatego bilety na spektakle i filmy są w cenie 15 i 13 zł, a dla osób z niepełnosprawnościami - 5 zł. W przypadku koncertu The Tiger Lillies to 50 zł (5 zł dla osób z niepełnosprawnościami), a na prezentację Michała Justyckiego o sztuce głuchych wszyscy chętni wejdą za 5 zł. Wystawa i spotkanie „Między światami” oraz wydarzenia plenerowe będą darmowe.

Festiwal Open The Door jest organizowany przez Teatr Śląski we współpracy z samorządem województwa śląskiego oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne