EN

13.05.2021, 14:43 Wersja do druku

Kalisz. Teatr Bogusławskiego zagra już 21 maja – na otwarcie Tokarczuk

Dzięki wcześniejszemu poluzowaniu obostrzeń, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu zaprosi widzów już tydzień wcześniej niż planowano. Aktorzy powrócą na deski w spektaklu „Transfugium” na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk w piątek 21 maja. Premiera „Czytania ścian” wg reportażu Mariusza Szczygła została przeniesiona na piątek 28 maja. Repertuar na resztę sezonu pozostaje bez zmian.

fot. Jakub Seydak

Jako pierwszy na deskach Sceny Kameralnej kaliskiego Teatru zagości spektakl „Transfugium” w reż. Krzysztofa Rekowskiego na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk.

W swoim opowiadaniu autorka zabiera nas do świata przyszłości, w którym człowiek przekracza granice natury. Autorka stawia pytania, wobec których trudno być obojętnym: o współistnienie gatunku ludzkiego i przyrody, o istotę i jakość wzajemnych relacji, o naszą bezradność w rozpoznawaniu samych siebie… Czy „transfugacja” oznacza ucieczkę z ludzkiej wspólnoty? A może jest budowaniem mostów nad przepaścią, którą człowiek stworzył między sobą a naturą?

Olga Tokarczuk to jedna z najbardziej cenionych polskich pisarek, laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 oraz The Man Booker International Prize 2018 i dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” (za powieści: Bieguni oraz Księgi Jakubowe). 

Spektakle odbędą się w piątek 21, sobotę 22 i niedzielę 23 maja. 

U Bogusławskiego północ już o dwudziestej! 

Na 29 maja o godz. 00:01 zaplanowana była nocna prapremiera "Czytania ścian" w reż. Rudolfa Ziołyna Scenie Kameralnej. Dzięki wcześniejszemu otwarciu teatrów, odbędzie się ona już w piątek 28 maja o godzinie 20.00 (tzw. premiera dla nocnych marków). Druga prapremiera, podyktowana ograniczeniami widowni do 50%, odbędzie się bez zmian, w sobotę o 17.30 (tzw. premiera dla rannych ptaszków). Spektakl jest sceniczną adaptacją reportażu z tomu „Nie ma” Mariusza Szczygła, za który w 2019 roku został uhonorowany Nagrodą Literacką „Nike”. 

Spektakl opowiada niecodzienną historię – Mariusz Szczygieł podczas pobytu w czeskiej Pradze, niespodziewanie natknął się na TEN WŁAŚCIWY WIERSZ. Zawieszony w małej gablotce wagonu kolejki w ramach akcji „Poezja w metrze”, nagle ścisnął go za gardło i brzuch – zanim wysiadł na docelowej stacji, znał cały tekst na pamięć. Nazwisko autorki, czeskiej poetki Violi Fischerovej, nic mu jeszcze wtedy nie mówiło. Gdy kilka lat później przy butelce wina Fischerová opowiedziała mu wstrząsającą historię swojego życia, poprosiła tylko o jedno: aby opublikował te wspomnienia dopiero po jej śmierci.

Kolejne przedstawienia 30 maja oraz 1, 2, 18, 19 i 20 czerwca. We wtorek 1 czerwca Teatr zaplanował "Spektakl z puentą" – po przedstawieniu odbędzie się rozmowa z aktorami, prowadzona przez prof. Piotra Łuszczykiewicza, a bilety będą dostępne w specjalnej cenie 15 zł. 

Czarna komedia Masłowskiej na Dużej Scenie

To nie jedyna nadchodząca premiera – już 11 czerwca na Dużej Scenie pierwszy pokaz spektaklu "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku". Sztukę jednej z najgłośniejszych polskich autorek współczesnych, Doroty Masłowskiej, reżyseruje Radosław B. Maciąg, absolwent Reżyserii na krakowskiej Akademii Teatralnej i obecny sekretarz literacki Teatru. 

Główni bohaterowie spektaklu, Parcha i Dżina, poznali się przypadkiem na imprezie i od razu połączyła ich miłość do substancji psychoaktywnych. Na podwarszawskim Orlenie porywają jadącego do Elbląga fiata seicento, opowiadając przerażonemu kierowcy niestworzone historie o swoim ciężkim życiu w dalekiej Rumunii, gdzie oficjalną walutą są papierki po cukierkach, narodowe danie to ścinki wędlin, a Kofeina jest najpopularniejszym kobiecym imieniem. Czy na pewno są tymi, za których się podają?

Pełen absurdalnego humoru i niepoprawnych żartów spektakl, balansując na cienkiej granicy między tragedią i komedią, opowiada o poplątanych drogach, jakimi ludzie uciekają od świata, odpowiedzialności i samych siebie.

Tytułowych "Rumunów" zagrają Aleksandra Pałka i Karol Biskup. Na Dużej Scenie zobaczymy także Agnieszkę Dzięcielską, Małgorzatę Kałędkiewicz-Pawłowską, Ewę Kibler, Wojciecha Masacza, Dariusza Sosińskiego, Marcina Trzęsowskiego i Lecha Wierzbowskiego. 

Uwaga! Spektakl tylko dla widzów od 16 lat – zawiera słowa uznawane za niecenzuralne. Premiera w sobotę 11 czerwca, kolejne przedstawienia 12, 13, 16, 18 i 19 czerwca. "Spektakl z puentą" z biletami w specjalnej cenie zaplanowany jest na środę 16 czerwca. 

Maj, czerwiec, lipiec: co jeszcze w repertuarze?

Repertuar na maj, czerwiec i pierwsze dni lipcajest już dostępny na stronie internetowej Teatru (www.teatr.kalisz.pl) . – Na deski powrócą wreszcie spektakle, których przez pandemię nie mieliśmy okazji zagrać zbyt wiele razy: premiera z lutego "Czaszka z Connemary", "Dowcip" z genialną rolą Małgorzaty Kałędkiewicz-Pawłowskiej oraz uwielbiana przez widzów "Prosna. Kryminał muzyczny". – mówi Marcelina Hertmann z biura promocji – Dla fanów dobrej komedii zagramy też francuską "Godzinę spokoju" i hit "Szalone nożyczki", zaś dla najmłodszych widzów "Tadka Niejadka" i uroczą "Bajkę o szczęściu". 

"Spektakl z Puentą" odbędzie się nie tylko po dwóch najnowszych premierach – prof. Łuszczykiewicz poprowadzi rozmowę także po "Dowcipie" w środę 30 czerwca. Bilety na wszystkie spektakle w tym cyklu są dostępne w bardzo atrakcyjnej cenie 15 zł. 

Warto poszukać w repertuarze również innych wydarzeń, dzięki którym można zdobyć normalne bilety w cenie ulgowych. W piątek 25 czerwca Teatr świętuje Noc (prawie) Świętojańską – na scenach spektakle "Czaszka z Connemary" i "Godzina spokoju". Na pierwsze dni lipca zaplanowane jest też Lato z "Dowcipem" oraz zniżkowy weekend z "Szalonymi nożyczkami".

Aby zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa, po każdym spektaklu przestrzenie Teatru będą dezynfekowane specjalistycznym sprzętem, wciąż będą obowiązywać maseczki i zajmowania co drugiego miejsca dla zachowania dystansu.

fot. Bartek Warzecha

Źródło:

Materiał nadesłany