EN

17.04.2023, 08:18 Wersja do druku

Kalisz. Ponad 170 aktorów wystąpi podczas 63. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych

Ponad 170 artystów z całej Polski zaprezentuje się w szesnastu spektaklach podczas 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Zdaniem dyrektora Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego Bartosza Zaczykiewicza z żadnego spektaklu widz nie wyjdzie zawiedziony.

63. edycja KST planowana jest od 22 kwietnia, część stacjonarna od 6 do 13 maja 2023 r.

Pierwszym spektaklem – jak powiedział dyrektor - będzie sceniczna adaptacja jednej z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych powieści XXI wieku. Spektakl "Łaskawe" na podstawie dzieła Jonathana Littella w reżyserii Mai Kleczewskiej z powodu swojego rozmachu inscenizacyjnego zostanie zaprezentowany na rodzimej scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. W sobotę 22 kwietnia kaliski teatr zapewni widzom dojazd na miejsce i powrót. Na śląskiej scenie wystąpi 34 artystów, a w główną rolę nazistowskiego oficera Maximiliana Aue wcielą się Roman Michalski oraz Mateusz Znaniecki.

"Myślę, że udało nam się złożyć niezwykły repertuar. Czymś, co może te wszystkie spektakle połączyć to słowo uczucia lub przeżycia. Widzowie przeżyją wiele wzruszeń, czasem smutniejszych, czasem weselszych. Będzie i do płaczu, i do śmiechu. Z żadnego spektaklu widz nie wyjdzie zawiedziony" - powiedział Bartosz Zaczykiewicz.

Stacjonarną część festiwalu rozpocznie występ zespołu Teatru Śląskiego w "Płatonowie" Antona Czechowa w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej.

Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje muzyczną komedię "Chciałem być" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Sztuka prezentuje subiektywne spojrzenie na fenomen Krzysztofa Krawczyka jako artysty i człowieka. "Zaczęła powstawać jeszcze za życia artysty, a jego śmierć dopisała do sztuki swoisty epilog. Spektakl ma dosyć żartobliwą formę. To pogodna opowieść ze znakomitą rolą Mariusza Ostrowskiego" – powiedział dyrektor.

Teatr Wybrzeże w Gdańsku zaprezentuje "Sceny z egzekucji" w reż. Adama Orzechowskiego z wielką rolą Grzegorza Gzyla. "To historia ścierania się artysty z władzą, z mecenasami" – powiedział szef kaliskiej sceny.

Drugie konkursowe przedstawienie Mai Kleczewskiej to spektakl "Twarzą w twarz" na podstawie scenariuszy i filmów Ingmara Bergmana, w scenografii znanego m.in. z instalacji "Lego. Obóz koncentracyjny" Zbigniewa Libery.

Stary Teatr w Krakowie wystawi "Halkę" w reż. Anny Smolar. Zielonogórskie "Gusła" w reż. Grzegorza Brala porwą widzów w żywioł teatru totalnego, gdzie treść wyłania się z wyrafinowanej formy wizualnej, śpiewu i tańca. ”Kto przegapi, ten gapa” - oświadczył Zaczykiewicz. Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zaprezentuje "Sen srebrny Salomei" w reż. Piotra Cieplaka. Według Zaczykiewicza to najlepszy spektakl według tekstu Słowackiego, jaki widział.

Aktorzy z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi wystąpią w sztuce "Słabi". Nagrodzony Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną tekst Magdaleny Drab to tragikomiczna i emocjonalna opowieść o doświadczeniu inności i nieprzystawalności do ogólnie przyjętych norm.

Widzowie będą mogli doświadczyć – jak wyjaśnił dyrektor - bardzo osobistej, a jednocześnie niepozbawionej dystansu i groteski opowieść Mateusza Pakuły „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję". Na scenie wystąpi Szymon Mysłakowski. Spektakl jest koprodukcją Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie oraz Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach.

W repertuarze festiwalowym znalazły się „Jednooki król" w reż. Antoniny Choroszy z Teatru Nowego w Poznaniu oraz „żONa" przygotowana przez Tito Productions/Spektaklove. „Reżyser Adam Sajnuk umiejętnie wydobył na scenie ironię losu polityka, wystawionego na próbę emocji i charakteru, a czwórka znakomitych aktorów z Renatą Dancewicz i Piotrem Polkiem na czele, zachwyca znakomitą grą i opowiada w komediowym tonie o hipokryzji, miłości i tolerancji” - powiedział dyrektor.

Sztuka "Łatwe rzeczy" Anny Karasińskiej z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie przybliży opowieść o pracy aktorek. Z kolei kaliski teatr wystawi "Idzie skacząc po górach" według powieści Jerzego Andrzejewskiego z wielką rolą główną Lecha Wierzbowskiego.

W ostatnim dniu festiwalu Teatr Studio w Warszawie wystawi sztukę "Byk" pisarza Szczepana Twardocha. Grany po polsku i śląsku monodram Roberta Talarczyka, to zderzenie śląskiej duszy ze współczesnością i jej wyzwaniami. Natomiast zespół Teatru Ateneum w Warszawie dwukrotnie zagra spektakl „To wiem na pewno” w reż. Iwony Kempy. W rolach głównych Agata Kulesza, Paulina Gałązka, Przemysław Bluszcz i inni.

Jak co roku, jury przyzna nagrody dla najlepszych aktorek i aktorów w kilku kategoriach – Grand Prix, indywidualne nagrody aktorskie, nagrodę za wybitną rolę epizodyczną, nagrodę dla młodej aktorki i młodego aktora oraz wyróżnienia aktorskie. Werdykt zostanie ogłoszony w sobotę 13 maja na uroczystej gali zakończenia festiwalu.

Każdego dnia po spektaklach widzowie będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z artystami, które poprowadzi Jacek Wakar – krytyk teatralny i dziennikarz. Po rozmowach z twórcami teatr Bogusławskiego zaprosi do Klubu Festiwalowego, mieszczącego się w Kontrabas Cafe, gdzie codziennie będą miały miejsce koncerty na żywo pod szyldem "Nocna muzyka”.

Źródło:

PAP

Autor:

Ewa Bąkowska