EN
3.02.2023, 12:17 Wersja do druku

Kalisz. „Idzie skacząc po górach” Teatru im. Bogusławskiego najciekawszym odkryciem repertuarowym w konkursie „Klasyka Żywa”

Spektakl „Idzie skacząc po górach” w reż. Igora Gorzkowskiego, jedna z ostatnich premier Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, otrzymał Nagrodę Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego za najciekawsze odkrycie repertuarowe na VIII Konkursie „Klasyka Żywa”.

fot. mat. teatru

„Idzie skacząc po górach” to przepełniona emocjami historia relacji między młodością i dojrzałością, nieuchronności przemijania i przyjemności płynącej z władzy. Zawarta w niej opowieść osnuta jest wokół postaci genialnego malarza, który do swego moralnie niejednoznacznego świata zaprasza kilkoro młodych ludzi. Wkrótce okazuje się, że po przekroczeniu progu pracowni stali się oni jedynie pionkami w jego skomplikowanej grze z prawdą i mistyfikacją, z artyzmem i autokreacją, wreszcie: z miłością i lustrem, jakim jest dla niej sztuka. Spektakl jest pierwszą sceniczną adaptacją wybitnej powieści Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem (autora takich dzieł, jak m.in. „Popiół i diament”, „Bramy raju”).

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego nadrzędnym celem jest zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach teatrów instytucjonalnych i prywatnych oraz wzbudzanie zainteresowania nimi współczesnych twórców i odbiorców teatru. Misją konkursu jest także przywracanie do kulturowego obiegu wartościowych, lecz rzadko wystawianych lub niemal zupełnie zapomnianych dzieł dramatu polskiego i literatury pięknej.

Spektakl „Idzie skacząc po górach” powróci do repertuaru Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu już w połowie lutego: 10, 11, 12 i 14.02. Bilety na spektakl dostępne są online na stronie ww.teatr.kalisz.pl oraz w kasie Teatru.

 (Marcelina Hertmann/Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu)


Tytuł oryginalny

Kaliski spektakl najciekawszym odkryciem repertuarowym roku w konkursie „Klasyka Żywa”

Źródło:

calisia.pl
Link do źródła

Autor:

Marcelina Hertmann

Data publikacji oryginału:

28.01.2023

Wątki tematyczne