EN
8.09.2021, 10:53 Wersja do druku

Kalisz. Izabela Wierzbicka w 29. "Subiektywnym spisie aktorów teatralnych"

Izabela Wierzbicka, aktorka kaliskiego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, znalazła się w 29. "Subiektywnym spisie aktorów teatralnych". Jacek Sieradzki docenił jej rolę w spektaklu „Czytanie ścian” wg Mariusza Szczygła w reż. Rudolfa Zioły. Spektakl ten będzie reprezentował kaliski Teatr w nadchodzącej edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej.

fot. Agnieszka Kot

Autorem spisu jest Jacek Sieradzki – jeden z najbardziej cenionych polskich teatrologów, redaktor naczelny miesięcznika „Dialog”.  Od 29 lat wyróżnia najlepsze role aktorskie w czterech kategoriach: mistrzostwo, nadzieja, na fali oraz zwycięstwo. To właśnie w tej ostatniej uhonorowana została Iza Wierzbicka.
– To dla mnie niezwykłe wyróżnienie, szczególnie, że zostało docenione akurat „Czytanie ścian”. Praca z reżyserem Rudolfem Zioło jest zawsze wyjątkowa – opowiada aktorka.

To już szóste spotkanie Zioły z Izabelą Wierzbicką w kaliskim Teatrze: pierwszy raz pracowali na scenie w 2009 roku, a w 2011 zrealizowali słynny spektakl „Mój Nestroy” z gościnnym udziałem Tomasza Kota.

„Czytanie ścian”, na podstawie reportażu Mariusza Szczygła pod tym samym tytułem, opowiada fascynującą historię czeskiej poetki Violi Fischerovej, w którą Wierzbicka wciela się w finałowym monologu. Jacek Sieradzki pisze o jej roli: „Ani przez chwilę nie podnosi głosu, buduje napięcie samym skupieniem, samym wyciąganiem z siebie słów tak, że każde robi się ważne, nasyca się bólem od hamowanej emocji przez próby obronnego odrzucenia doświadczenia, aż po wzbierający w gardle (ale do końca w nim uwięziony) szloch. Aktorska dojrzałość; nic nie trzeba więcej”.

– Pomimo, że z obsady tylko ja zostałam wyróżniona, mam poczucie, że na ten sukces składa się praca całego zespołu. Przez godzinę wspólnie z Wojtkiem Masaczem i Michałem Wierzbickim budujemy to napięcie, dzięki któremu mój końcowy monolog może wybrzmieć z odpowiednią siłą – dodaje Izabela Wierzbicka.

„Czytanie ścian” można zobaczyć na Scenie Kameralnej już w najbliższą sobotę i niedzielę (11-12.09) oraz w piątek 17 września. Spektakl jest też tegoroczną propozycją Teatru na 61. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, gdzie aktorzy powalczą o nagrody aktorskie i Grand Prix. Bilety są jeszcze dostępne w kasie Teatru i online na teatr.kalisz.pl.

Pełną treść „Spisu” można znaleźć pod linkiem: https://e-teatr.pl/subiektywny-spis-aktorow-teatralnych-edycja-dwudziesta-dziewiata-15638

Źródło:

Materiał nadesłany