EN
26.11.2021, 11:20 Wersja do druku

Jelenia Góra. Powrót iglic, pojawią się jeszcze kopuły

Dwie iglice, które wieńczyły wieżyczki na dachu Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze powróciły na swoje miejsce. Cztery lata temu zostały zdemontowane, bowiem ich stan był bardzo zły. Pisze ALKA w Nowinach Jeleniogórskich.

Nowe iglice stanęły na specjalnej konstrukcji stalowej, wzmacniającej szczyt wieżyczek. Teraz, w drugim etapie przedsięwzięcia, na iglicach zostaną zamontowane kopuły. Samorząd jeleniogórski planuje umieszczenie w nich dokumentów z obecnego życia miasta, by zostawić ślad dla potomnych.

Ozdobne iglice zdjęto z gmachu teatru po tym, jak w listopadzie 2017 roku, podczas wichury, jedna z nich spadła na chodnik. Na szczęście, nikt wtedy nie przechodził. Po ekspertyzach okazało się, że stan drugiej iglicy też jest zły i trzeba było ją zdemontować. Gdy w 2019 roku w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida zakończył się remont, padła obietnica, że iglice powrócą na swoje miejsce. Trochę to trwało, bowiem okazało się, że konieczne jest wzmocnienie wnętrza wieży, na których miały być zamontowane iglice. To zostało już wykonane i jeleniogórzanie i turyści mogą podziwiać budynek teatru w stanie jak z 1904 roku.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Powrót iglic, pojawią się jeszcze kopuły

Źródło:

Nowiny Jeleniogórskie nr 47

Autor:

ALKA