EN
26.08.2022, 19:40 Wersja do druku

Janowo. Improwizowana bajka zagrana w półmaskach. Wyjątkowy spektakl Wioski Artystycznej

Na deskach Teatru Dla Dzieci Wioski Artystycznej Janowo w piątek i sobotę (26 i 27 lipca) najmłodsi widzowie i ich opiekunowie będą mogli uczestniczyć w wyjątkowych spektaklach „W krzywym zwierciadle”. Aktorzy Teatru Komedii Impro w Łodzi zagrają dla nich improwizowaną bajkę występując w półmaskach. Będzie tajemniczo, zaskakująco, pouczająco i zabawnie.

fot. mat. teatru

Główni bohaterowie janowskich opowieści staną przed wielkim wyzwaniem – będą musieli uratować świat. Na ich drodze znajdą się niesamowite przeszkody i nic nie będzie już takie, jakie wydawało się być na początku. O wszystkim, co zdarzy się na scenie zdecydują najmłodsi widzowie - najpierw wymyślą dla głównych bohaterów imiona, role, zadania i kostiumy, potem zaś sami zostaną aktorami… jeśli tylko odważą się wyjść na scenę.

Przedstawienie będzie improwizowane, zatem żaden z artystów, nie będzie wiedział, co wydarzy się za chwilę. Wyjątkowe będą także półmaski, które aktorzy Teatru Komedii Impro w Łodzi zastosowali po raz pierwszy w Polsce w Janowie w drugiej połowie lipca.

Świat w krzywym zwierciadle jest zupełnie inny, niż ten nasz, codzienny. To co jest cienkie, staje się opasłe; to co jest proste, staje się pokręcone; to co jest straszne, staje się niesamowicie zabawne.

Półmaski będą zakrywać aktorom jedynie górną część twarzy, usta i broda będą widoczne. - Zakrywamy, ale pokazujemy więcej - mówi tajemniczo Paulina Staniaszek, aktorka Teatru Komedii Impro w Łodzi, a jednocześnie pomysłodawczyni nietypowego połączenia improwizacji i półmasek. - Myślałam już o tym jakiś czas temu, właściwie pomysł wziął się z intuicji. Jestem aktorką pantomimy, a ponieważ w Teatrze Komedii Impro używamy dużo głosu i ciała, zaczęłam myśleć o tym, czy da się jakoś połączyć teatr masek z teatrem improwizowanym - wyjaśnia.

Dziś już wiadomo, że się udało. Aktorzy przygotowali specjalny format spektaklu, w którym to - obok improwizacji - kluczowym elementem są właśnie półmaski. - To szczególny typ masek, który umożliwia mówienie - wyjaśnia Paulina Staniaszek i dodaje, że jeśli aktorzy używają klasycznych masek, które zakrywają twarz w całości, to - co do zasady - nie mówią. - W półmaskach możemy mówić, w związku z tym wprowadzamy głos, wprowadzamy narrację słowną, więc jesteśmy o to wszystko bogatsi - dodaje.

Wyjaśnia też, że maska nie ma za zadanie zakrywać twarzy, tylko wręcz przeciwnie - odkrywać pewne nowe „struny” w aktorze. - Postać powstaje na styku maski - tego, co mówi przez swoją strukturę - oraz aktora- jego wrażliwości, wyobraźni i ciała. Jedna maska może stworzyć z jednym aktorem kilka postaci - zaznacza Paulina Staniaszek.

Maski są elementem przykuwającym uwagę nie tylko najmłodszych widzów. - Podobnie jak w teatrze lalkowym, wprowadzają inną rzeczywistość na scenę. Są wrotami do świata, którego normalnie nie jesteśmy w stanie doświadczyć, więc to na pewno będzie ciekawe - przekonuje Paulina Staniaszek.

Improwizowane przedstawienia w półmaskach aktorzy zagrają 26 i 27 sierpnia o godz. 17. Bilety dostępne są na stronie www.janowo.art lub bezpośrednio przed występem.

***

Wioska Artystyczna Janowo to kulturalno-artystyczne miejsce w gminie Karnice koło Rewala, w województwie zachodniopomorskim. Przez całe wakacje na turystów i okolicznych mieszkańców spragnionych artystycznych wrażeń czekały m.in. spektakle dla dzieci i dorosłych, koncerty, wystawy, gra wiejska oraz dwa pokoje zagadek. Aktorzy i muzycy pojawiali się tam na trzech scenach, na których grali przede wszystkim spektakle improwizowane. Od pięciu lat w Janowie odbywają się też wernisaże, warsztaty, pogadanki oraz wieczory autorskie. Pomiędzy spektaklami można odwiedzić m.in. galerie z wystawami zdjęć, obrazów i rysunków, kawiarnię z domowym ciastem oraz stoiskami z produktami eko, jak również antykwariat i księgarnię.

Więcej informacji:

Adam Owczarek

Wioska Artystyczna Janowo

tel. 513 900 900

[email protected]


Źródło:

Materiał nadesłany