EN
7.08.2022, 13:02 Wersja do druku

Internet. Zbigniew Raszewski w Encyklopedii Teatru Polskiego

fot. mat. wydawcy

W trzydziestą rocznicę śmierci profesora Zbigniewa Raszewskiego (1925–1992) internetowa Encyklopedia Teatru Polskiego przypomina dwa studia z lat sześćdziesiątych.

Jak to się stało, że Iwan Mazepa, który na przełomie XVII i XVIII wieku dążył do niezależności Ukrainy a do dzisiaj jest wyklęty przez cerkiew moskiewską, stał się w wieku XIX bohaterem widowisk masowych i motywem malarstwa zachodnioeuropejskiego? Dlaczego Juliusz Słowacki bronił Mazepy przed Paskiem? Jaki jest związek między nagim mężczyzną na koniu a polskim dramatem romantycznym? – odpowiedzi na te pytania znajdują się w „Dwóch studiach o Mazepie”, od dzisiaj dostępnych w Encyklopedii.

Biogramy Profesora w ETP: https://encyklopediateatru.pl/osoby/9502/zbigniew-raszewski

W ETP można też oglądać powstały w 1993 roku film dokumentalny „Profesor. Wspomnienie o Zbigniewie Raszewskim”, zrealizowany przez Wojciecha Majcherka i Ireneusza Dobrowolskiego, w którym  wypowiadają się: Jerzy Koenig, Marta Fik, Andrzej Ryszkiewicz, Tadeusz Brukwicki, Andrzej Wysiński, Wojciech Młynarski, o. Jacek Salij, Hanna Baltyn, Wanda Zwinogrodzka, Marek Zagańczyk. Fragmenty książek Profesora czyta Gustaw Holoubek. Wypowiada się również sam Raszewski: https://encyklopediateatru.pl/.../profesor-wspomnienie-o...

Źródło:

Materiał własny