EN

27.10.2020, 08:30 Wersja do druku

Internet. Premiera „Starej Baśni”

2 listopada na kanale projektu na platformie YouTube odbędzie się premiera “Starej Baśni” przygotowanej przez krakowskich aktorów w reżyserii Tomasza Cymermana. 

mat. organizatora

 “Stara Baśń” na podstawie prozy Józefa Ignacego Kraszewskiego jest formą audio-wizualną łączącą elementy teatru, słuchowiska, ilustracji i animacji. Wśród twórców projektu czołową rolę odgrywają artyści teatralni - reżyser Tomasz Cymerman i aktorzy związani ze sceną Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz Teatru Bagatela w Krakowie, min. Lidia Bogaczówna, Feliks Szajnert, Tomasz Międzik, Paweł Sanakiewicz, Marcin Kalisz i inni. Twórcy projektu wierzą, że poprzez zestawienie warstwy audio z warstwą wizualną uzyskana forma przekazu ułatwi odbiór oryginalnego utworu.

mat. organizatora

W sposób plastyczny i bardziej przystępny niż XIX-wieczny archaizowany tekst wprowadzi w świat przedstawiony utworu. Wierzymy, że projekt z atrakcyjną audio-wizualną formą dotrze także do odbiorców, którzy na co dzień nie korzystają z dóbr kultury lub z powodu ograniczeń czasowo są jej pozbawieni. Realizacja zakłada uwzględnienie potrzeb osób głuchych i niedosłyszących, przez co i ta grupa zyskuje pełny dostęp do projektu. Sposób rozpowszechniania adaptacji poprzez ogólnodostępną platformę YouTube przyczyni się do popularyzacji utworu oryginalnego oraz samej adaptacji, może być też pomocą dydaktyczną dla nauczycieli. Producentem projektu jest firma Bright Story, która do tej pory zajmowała się głównie realizacją komercyjnych materiałów video i filmów animowanych technika stop-motion. Doświadczenie właściciela firmy zarówno jako operatora filmowego, jak i kierownika produkcji, dało możliwość sformowania zespołu artystycznego, tworzącego “Starą Baśń”. Projekt otrzymał dofinansowanie z programu NCK “Kultura w sieci”. Premiera “Starej Baśni” odbędzie się 02.11 na kanale projektu na platformie YouTube. Postępy w pracach nad projektem można śledzić w mediach społecznościowych - na naszym profilu na Facebooku i Instagramie. https://www.facebook.com/starabasn.kulturawsieci https://www.facebook.com/starabasn.kulturawsieci

fot. mat. organizatora

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne