EN

16.02.2022, 09:16 Wersja do druku

Internet. Emerytowani muzycy bohaterami nowego projektu Michała Znanieckiego i Fundacji Jutropera

Fundacja Jutropera i Michał Znaniecki zapraszają do obserwowania projektu „Nowa próba orkiestry”. Jest to inicjatywa, której korzenie się gają do gruntu filmowego i słynnej „Próby orkiestry” Federico Felliniego. Bohaterami projektu są emerytowani artyści muzycy instrumentaliści, niegdyś grających w polskich orkiestrach, kreujący polskie sceny operowe i symfoniczne.

Projekt zakłada dotarcie do jak największego grona  muzyków-seniorów, a następnie rejestrację cyklu spotkań na temat muzyki orkiestrowej, ich instrumentów, wspomnień z prób i spotkań z wyjątkowymi dyrygentami czy kompozytorami. Spotkania są zarejestrowane i zamknięte w formach odcinków multimedialnych prezentacji, które pełnią rolę dokumentacyjną i edukacyjną. Projekt ma za zadanie promocję tradycji i osiągnięć kultury polskiej, pokazanie portretów zasłużonych artystów wpisanych w pełne spektrum kultury muzycznej.Inspiracją do tego typu potraktowania tematu stał się właśnie słynny film Federico Felliniego pt. Próba orkiestry, w którym każdy muzyk z zespołu potraktowany jest indywidualnie i opowiada o swoim instrumencie. Każdorazowo blok tematyczny dopełniony jest prezentacjami muzycznymi w zakresie odpowiadającym danemu odcinkowi. Głosem łączącym historie i konkludującym jest Michał Znaniecki, który wprowadza w tematykę danego panelu muzycznego w formie prelekcji. Ten projekt, będzie rozwijany przez Fundację w kolejnych latach i ma szansę stać się dokumentem o powojennym muzycznym życiu Polski i jego odbudowywaniu. W tym momencie żyją jeszcze ostatni świadkowie, a zadanie im ważnych pytań wydaje się obowiązkiem społecznym.

Zapraszamy do oglądania odcinków na stronę www.jutropera.com. Pierwszymi bohaterami są artyści z orkiestr czterech Filharmonii - Szczecina, Poznania, Zielonej Góry i Kielc. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.

Źródło:

Materiał nadesłany