Nowy niezwykły festiwal teatralny zagości 18-20 września na YouTube.
W festiwalu YouTube Dni Kultury uczestniczyć będzie aż 13 teatrów, które przygotowały wiele wyjątkowych wydarzeń: premier, spektakli, musicali, spotkań z gwiazdami.
Siły zjednoczyły: Teatr Polonia, Teatr Capitol, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Teatr Wielki Opera Narodowa, Teatr Buffo, eatr Kwadrat, Teatr Montownia, Teatr Syrena, Studio teatrgaleria - w Warszawie, Teatr Nowy w Poznaniu, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Klub Komediowy.
Podczas pandemii wiele z kulturalnych instytucji zamieszczało różnorodne materiały w internecie. Mimo że sytuacja znacznie się zmieniła i można już z kulturą obcować na żywo (choć pod warunkiem przestrzegania sanitarnych wymogów), organizatorzy nadchodzącego trzydniowego festiwalu on-line postanowili skorzystać z dotychczas doświadczeń wirtualnych. - Zainspirowani tym zjawiskiem i dobrym odbiorem tej formy obcowania ze sztuką, proponujemy widzom festiwal „YouTube Dni Kultury”. Jego celem jest przedstawienie Polakom różnorodnych instytucji, które publikują na swoich kanałach spektakle, czytanie performatywne sztuk, materiały zakulisowe i wyjątkowe spotkania. – mówi Małgorzata Krasowska, YouTube Partnerships Manager na Europę Środkowo-Wschodnią.
W piątek jednym z głównych wydarzeń będzie spotkanie z Krystyną Jandą, które poprowadzi Tomasz Raczek. Z tej rozmowy dowiemy się, jak funkcjonuje Teatr Polonia po długiej przerwie i jak powstały dwie internetowe premiery: „Na czworakach” Tadeusza Różewicza i „Pan Jowialski” Aleksandra Fredry . Pierwszy wyreżyserował Jerzy Sthur, który mówi: -Wielki Różewicz daje mi swą sztuką zakpić z samego siebie.
A drugi iskrzący się fredrowskim humorem spektakl wyreżyserowali Anna Polony i Józef Opalski. Grają w nim m.in. Krystyna Janda, Marian Opania i Wojciech Malajkat. Przeniesienie obu w przestrzeń wirtualną stało się możliwe dzięki programowi „Kultura w sieci”.
Do motywów innej komedii Fredry – „Mąż” i żona” sięgnął z kolei Teatr Wielki Opery Narodowej, by stworzyć baletową jednoaktówkę.
Wybór muzycznych spektakli jest na festiwalu różnorodny. Teatr Wielki w Łodzi przeniesie na YouTube swoje plenerowe hity, czyli „Sierpniowe wieczory z gwiazdami” z utworami operowymi, jak i przebojami muzyki filmowej z XX-lecia międzywojennego. Z kolei Studio Buffo przypomni polskie szlagiery filmowe i kabaretowe ze spektaklu „Tyle miłości” . A Teatr Nowy z Poznania pokaże brawurowy spektakl muzyczny „Beniowski. Ballada bez bohatera”, w którym poemat Juliusza Słowackiego przeobraził się w punkrockową historię antybohatera.
Motyw historyczny połączony z futurystyczną akcją stał się inspiracją dla musicalu „Bem! Powrót Człowieka Armaty”, powstałego w koprodukcji Teatru Syrena, Pożaru w Burdelu i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Zobaczymy także premierowy odcinek vloga „Operowym głosem”, poświęcony w pełni teatrowi operowemu.
Wśród wielu innych wydarzeń polecamy autorski spektakl Piotra Cieplaka „Utwór sentymentalny na czterech aktorów w Teatrze Montownia i „Nieznośnie długie objęcia” w reżyserii Iwana Wyrypajewa w Teatrze Powszechny im. Zygmunta Hübnera