Z okazji 10-lecia, a także zbliżających się andrzejek, Fundacja Pomysłodalnia udostępni przez dwie doby trzy spektakle w formie zapisów online.
Termin: 28.11.2023, godz.23.59 do 30.11.2023, godz. 23.59
Linki do spektakli poniżej oraz dostępne na stronie Fundacji Pomysłodalnia w artykule o niniejszym wydarzeniu.
Tegoroczny jubileusz powstania organizacji Fundacja świętowała w różnych trybach i formatach. Rozpoczęła od pokazu fragmentów spektaklu „Kaszubski kosmos” w Skansenie Józefa Chełmowskiego w Brusach-Jaglaich, następnie na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego w Gdyni odbył się koncert „Śpiewający aktorzy”. Na początku listopada miała miejsce premiera bajki „Będzie dobrze” na scenie teatralnej Strefy Dla Was w Rumi oraz wystawa plakatów stworzonych przez Jacka Staniszewskiego do spektakli i koncertów wyprodukowanych przez Fundację (miejsce wystawy: Stacja Kultury w Rumi).
X-lecie Fundacji zostanie zwieńczone dwoma działaniami – udostępnieniem zapisów wybranych spektakli oraz dyskusją inicjującą II Kongres Kultury Pomorskiej, 4 grudnia w Zakładzie Kulturalnym w Gdańsku.
3.06 Pokaz w Skansenie Józefa Chełmowskiego
23.10 Koncert „Śpiewający aktorzy”
4.11 Bajka „Będzie dobrze”
7-30.11 Wystawa plakatów Jacka Staniszewskiego
28-30.11 Spektakle online
4.12 II Kongres Kultury Pomorskiej: dyskusja inicjująca
Wydarzenia są realizowane w ramach zadania: „10 lat dla pomorskiej kultury: jubileusz Fundacji Pomysłodalnia” dofinansowanego przez Województwo Pomorskie.
Spektakle online:
„Nasza bajka” – spektakl dla dzieci i całych rodzin
To współczesna muzyczna opowieść, która oprócz atrakcyjnej formy (muzyka, piosenki, barwne kostiumy) niesie ze sobą ważne przesłanie związane z porozumieniem międzypokoleniowym. Poprzez świat bajek dziadków i rodziców autorzy chcą dotrzeć do najmłodszych odbiorców, ukazując polskie bajki z przeszłości, które przegrały z komiksami i kreskówkami, najczęściej amerykańskimi, wplatając w akcję lokalnego bohatera. W bajce spotkają się różne światy – ten, w którym nie było internetu i telefonu komórkowego z dzisiejszym, opartym na technologiach, sprowadzającym komunikację do skrótów i obrazków.
„Bronisław Piłsudski Was Here. Musical na wałki” – muzyczna opowieść o losach słynnego etnografa
To gatunkowa hybryda, najbliżej jej do spektaklu teatralnego i performansu. Dwoje aktorów/performerów, odgrywając różne postaci (m.in. obu Piłsudskich), przedstawi fragmenty z życia Bronisia (tak go wołano także w wieku dojrzałym) ze szczególnym uwzględnieniem pobytu u Ajnów. Najważniejszym składnikiem całości jest oczywiście muzyka wykonywana na żywo na wielu instrumentach pochodzących z różnych kultur muzycznych. W przebiegu są wykorzystane oryginalne i przetworzone unikatowe zapisy Piłsudskiego dokonane w 1903 r., które wykonał wraz z polskim pisarzem i podróżnikiem Wacławem Kajetanem Sieroszewskim na wyspie Hokkaido. Polscy badacze użyli wówczas najnowocześniejszego fonogramu Thomasa Edisona, za pomocą którego nagrali na woskowych wałkach około 100 rozmów i śpiewów ludności tubylczej. Zapis został zrealizowany na 42. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Nurt Off, Scena Ciśnień Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.
Kaszubski kosmos/Kaszëbsczi kosmos – wieloobsadowy spektakl o sile miłości
Spektakl przybliża oryginalne elementy kaszubskiej duchowości, mitologii i obrzędowości oraz postać Józefa Chełmowskiego: artysty ludowego, rzeźbiarza, malarza, wynalazcy i filozofa z Brus (pow. chojnicki); ze względu na szerokość swej aktywności i zainteresowań zwanego kaszubskim Leonardo. Ten wybitny artysta z pewnością nie ustępuje Nikiforowi i Teofilowi Ociepce, ale jest od nich mniej znany.
Hotlinki:
https://teatr.pomorzekultury.pl/20-22-11-nasza-bajka-fundacja-pomyslodalnia/
https://teatr.pomorzekultury.pl/17-09-kaszubski-kosmos-kaszebsczi-kosmos-fundacja-pomyslodalnia/