EN

14.05.2021, 14:42 Wersja do druku

Internet. "Gombrowicz w Berlinie" – cykl wydarzeń poświęconych pobytowi pisarza na stypendium Fundacji Forda

Międzynarodowa dyskusja "Gombrowicz – oswajanie miejsca / miejsca nieoswojone" rozpocznie w niedzielę cykl wydarzeń poświęconych rocznemu pobytowi Witolda Gombrowicza w Berlinie – poinformował w piątek Robert Utkowski z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

mat. organizatora

Dyskusja "Gombrowicz – oswajanie miejsca / miejsca nieoswojone" odbędzie się on-line. Wezmą w niej udział badacze, tłumacze i popularyzatorzy twórczości pisarza z Polski, Francji i USA.

- Uczestnicy dyskusji postarają się odpowiedzieć na pytanie, jak Gombrowicz, "wieczny emigrant", sytuował się wobec ważnych dla siebie miejsc w Europie i Ameryce: Małoszyc, Warszawy i Wsoli; Buenos Aires i Tandilu; Berlina; Paryża, Royaumont i Vence, w które rzucił go los i które dla siebie wybierał – przekazał Utkowski.

Cykl wydarzeń związanych z berlińską biografią autora "Transatlantyku" potrwa do końca lata. W programie zaplanowano m.in. performatywny spacer po Berlinie, debatę o emigracji Gombrowicza, akcję animacyjno-fotograficzną, instalację dźwiękową w wieżowcu na osiedlu Hansaviertel, gdzie wynajmował swoje ostatnie berlińskie mieszkanie oraz wystawę plenerową przygotowaną w czterech językach: polskim, angielskim, francuskim i niemieckim. Na zakończenie, w drugiej połowie lipca, oficjalnie odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa zamontowana na ścianie budynku, w którym pisarz przez pewien czas mieszkał podczas rocznego pobytu na stypendium Fundacji Forda.

Wydarzenia poświęcone Gombrowiczowi w Berlinie organizuje Instytut Pileckiego, we współpracy z Muzeum Witolda Gombrowicza i przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Witold Gombrowicz przyjechał do Berlina Zachodniego w 1963 r. na roczne stypendium Fundacji Forda. Był to jego pierwszy pobyt w Europie po wieloletniej emigracji w Argentynie, dokąd przypłynął transatlantykiem "Chrobry" w 1939 r. i gdzie zastał go wybuch II wojny światowej. Po pobycie w Niemczech pisarz przeniósł się do Francji, gdzie osiadł na stałe w Vence koło Nicei. Zmarł w 1969 r.

Źródło:

PAP

Autor:

Ilona Pecka

Data publikacji oryginału:

14.05.2021

Wątki tematyczne