EN

12.08.2021, 15:08 Wersja do druku

Holandia. "Onko" Weroniki Szczawińskiej na Noorderzon Festival of Performing Arts & Society

Spektakl TR Warszawa "Onko” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej  został zaproszony do udziału w tegorocznym Noorderzon Festival of Performing Arts & Society.

fot. Monika Stolarska

Festiwal odbywa się między 12 a 21 sierpnia 2021 roku w Groningen w Holandii.

Międzynarodowa publiczność zobaczy jedną z najnowszych premier TR Warszawa
5 razy w dniach 18-21 sierpnia br. na scenie SPOT/De Oosterpoort.

NOORDERZON FESTIVAL OF PERFORMING ARTS & SOCIETY
Holenderski Noorderzon Festival of Performing Arts & Society jest progresywnym, nowoczesnym festiwalem sztuk performatywnych o zasięgu międzynarodowym. Rokrocznie w wydarzeniu uczestniczy średnio ok. 135-140 000 osób. Sercem tego nowoczesnego festiwalu jest Noorderplantsoen, miejski park w Groningen. Przez jedenaście letnich dni od rana do późnego wieczora w specjalnie przygotowanej i wybudowanej wiosce festiwalowej w namiotach i na scenach plenerowych oraz w kilkunastu salach w centrum Groningen odbywają się różnorodne wydarzenia artystyczne - teatralne, performatywne, muzyczne, literackie i inne. Noorderzon rokrocznie prezentuje wyjątkowy program z całego świata; prace artystek i artystów, które często pokazywane są w Holandii po raz pierwszy. W programie festiwalu znajdują się zarówno dzieła obecnych w międzynarodowym obiegu artystycznym twórców i twórczyń oraz zespołów takich jak Nature Theatre of Oklahoma czy Ant Hampton & Tim Etchells, jak i artystek i artystów, których prace prezentowane są pierwszy raz na międzynarodowym festiwalu w tej części Europy. W programie 31. Noorderzon Festival of Performing Arts & Society, obok spektaklu Weroniki Szczawińskiej z TR Warszawa, znalazł się także się m.in. spektakl “KLUTUR” hiszpańskiego kolektywu artystycznego El Conde de Torrefiel, praca “dSimon” Simona Senna, szwajcarskiego artysty wizualnego od niedawna pracującego nad spotkaniem sztuk performatywnych i mediów cyfrowych, czy instalacja VR “I AM” niemieckiej reżyserki Susanne Kennedy. Publiczność obejrzy też “The MuseumKhashabi Theatre i Bashara Murkusa, prezentowane w ramach programu IN 2021 75. Festival d’Avignon obok “Cząstek kobiety” w reżyserii Kornéla Mundruczó z TR Warszawa. Dyrektorem artystycznym Noorderzon Festival
of Performing Arts & Society jest Mark Yeoman, aktor, pisarz i reżyser. Warto wspomnieć, że w 2019 roku Mark Yeoman był jurorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, na którym to festiwalu zespół TR Warszawa został doceniony i nagrodzony przez międzynarodowe jury 5 nagrodami dla spektakli TR “Inni ludzie” w reż. Grzegorza Jarzyny i “Cząstki kobiety” w reż. Kornéla Mundruczó).

Szczegółowe informacje dotyczące programu Noorderzon Festival of Performing Arts & Society znajdują się na stronie: https://www.noorderzon.nl/en.

ONKO
ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej osadzony jest w osobistych doświadczeniach, które połączyły reżyserkę i aktora TR Warszawa, Sebastiana Pawlaka. To, co okazało się być najtrudniejsze, zaszczepiło w nich wiarę, że nawet najczarniejszy scenariusz życia można zmienić i zagrać w nim nową rolę. W spektaklu wystąpią Sebastian Pawlak i Weronika Szczawińska, którzy są także współautorami scenariusza razem z Piotrem Wawrem jr, dramaturgiem i autorem opracowania muzycznego spektaklu. Współtwórcami i współtwórczyniami spektaklu są: Aleksandra Gryka (pianino), Karol Radziszewski (twórca scenografii i kostiumów) oraz Agata Maszkiewicz, która odpowiada za ruch oraz współpracuje koncepcyjnie przy powstawaniu spektaklu. Kostiumy zrealizowała Aleksandra Andrychowicz, asystentkami reżyserki są: Malwina Szumacher (do 31 grudnia 2020) oraz Katarzyna Gawryś-Rodriguez (od 1 stycznia 2021), inspicjentem - Piotr Piotrowicz, a kierowniczką produkcji Karolina Pająk-Sieczkowska. Projekt rozwijany był w ramach rezydencji artystycznej Sopot Non Fiction 2020. Pierwotnie premiera "ONKO" z udziałem publiczności na żywo miała odbyć się w grudniu 2020 roku, a ze względu na obostrzenia pandemiczne premiera została przeniesiona na marzec br.
W związku z ogłoszonym wczesną wiosną br. kolejnym czasowym zamknięciem teatrów dla publiczności w woj. mazowieckim, planowana na 19 marca br. premiera "ONKO" z udziałem publiczności została została przeniesiona i ostatecznie odbyła się 19 czerwca br. na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. 21 marca br. odbyła się premiera online spektaklu, która transmitowana była na żywo ze sceny TR Warszawa/Marszałkowska 8 za pośrednictwem platformy TR Online. Reżyserką transmisji była reżyserka filmowa, Jagoda Szelc.


TR ON TOUR 2021
Pokazy “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej w Holandii na Noorderzon Festival of Performing Arts & Society w Groningen są częścią tournée TR ON TOUR 2021 zespołu TR Warszawa po najważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce i w Europie. Tegoroczne tournée rozpoczęły pokazy “CZĄSTEK KOBIETY” w reżyserii Kornéla Mundruczó we Francji na 75. Festival d’Avignon w lipcu br. Po pokazach “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej w Holandii i w Sopocie na Festiwalu Sopot Non-Fiction (sierpień br.), zespół TR Warszawa wyjedzie m.in. z “CZĄSTKAMI KOBIETY” do Aten (sierpień br.), Rzymu (wrzesień br.) i Wilna (wrzesień br.), a z “3SIOSTRAMI” w reżyserii Luka Percevala do Pilzna (wrzesień br.). Wyjazdy zespołu TR Warszawa można śledzić także w mediach społecznościowych pod hashtagiem #TRonTour.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne